|
Tájékoztató zárvatartásról |
Kedves Látogatóink!
Egyesületünk a járványveszély idejére bezárni kényszerül. Reméljük, mihamarabb újra változatos programokkal jelentkezhetünk székhelyeinken. Addig is az Internet adta lehetőségekkel élve online előadásokat, beszélgetéseket és egyéb programokat tartunk. Érdemes továbbra is figyelni a honlapunkat, Facebook-oldalunkat és egyéb megjelenéseinket, hogy értesülhessenek online tevékenységeinkről.
Meleg szívvel ajánljuk továbbá:
– a honlapunkon található cikkeket, idézetgyűjteményeket,
– az online Erénykereket, hogy a nehéz időkben is jól indítsuk a napunkat.
Online programjaink országszerte:
Budapest * Eger * Győr * Pécs * Szeged * Székesfehérvár
|
Életre szóló filozófia
Mivé válhatok? |
Filozófiai sorozat – 1. alkalom
Március 24. szerda, 18.30-tól, online
Körutazásra hívunk, ahol Kelet és Nyugat bölcseinek legfőbb gondolatait ismerheted meg három fő téma köré csoportosítva:
• Hogyan válhatunk boldogabbá, jobbá és erősebbé?
• Mi kell egy jó közösséghez?
• Hogyan alakíthatjuk a jövőt?
Ezek együttesen segítenek, hogy helytálljunk az életben. Arra inspirálnak, hogy feltegyük az emberi élet nagy kérdéseit, és szembenézzünk az egyéni és közösségi lét kihívásaival.
Csatlakozni az első három alkalommal lehet:
1. alkalom: március 24. szerda, 18.30
téma: Hogyan ismerjük fel magunkban az emberi értékeket?
2. alkalom: március 31. szerda, 18.30
téma: Az ember és a természet felépítése
3. alkalom: április 7. szerda, 18.30
téma: India bölcsessége: hogyan viszonyuljunk a belső konfliktusainkhoz?
A sorozat havidíjas, az első alkalom díjmentes.
Mennyi időt vesz igénybe? Heti 1x2 órát szerda esténként, 5–6 hónapon keresztül.
Kinek ajánljuk? A témák mélyek, de egyszerűek, előképzettségtől függetlenül bárkinek befogadhatóak.
Olyan gyakorlatokat is elsajátítunk, amelyek kapcsolódnak a megismert témákhoz és hagyományokhoz, és segítenek az olyan természetes képességeink erősítésében, mint a figyelem, az összpontosítás, az emlékezet, a képzelet, az érzelmi folyamataink uralása, akarat.
Hogyan lehet csatlakozni?
A korlátozások ideje alatt online tartjuk, a Zoom program segítségével. A részvételhez e-mailes jelentkezést kérünk legkésőbb a hétfőt megelőző hétfő estig a szfvar[kukac]ujakropolisz.hu címre, mert csak így tudjuk elküldeni a részvételhez szükséges bejelentkezési adatokat, linket és leírást. Megértéseteket köszönjük!
Kérdéseitekkel szintén erre az e-mail címre írhattok.
A márciusi alkalmakról itt tájékozódhatsz, a filozófiai sorozat részleteiről pedig ezen az oldalon.
|
|
|
E havi számunkban:
Saját életritmus vagy közösségimédia-algoritmus?
Az internet átszövi az életünket. Jelen van mindennapjainkban, de nem úgy, mint a mosópor, egy jó könyv vagy különböző tevékenységeink. Nemcsak használjuk, hanem életterünkké is vált. Különféle történeteket hallani arról, hogy a közösségi platformok segítségével kerültek meg elveszett tárgyak, elkóborolt háziállatok, itt cserélünk recepteket, itt találunk új kanapét, barátságok, szerelmek születnek, itt adunk hírt magunkról ismerőseinknek.
Ha jól használjuk pl. a Facebookot, elvitathatatlan, hogy többek közt a társadalmi közösségvállalásban is segítségünkre lehet. Szervezetünk önkéntesei pl. nemrégiben négyszázezer forintot gyűjtöttek össze egy kampánnyal, hogy hálózsákokat és meleg ruhát adományozhassunk hajléktalanoknak a téli hidegben. De ez csak az egyik fele a közösségimédia-használatnak, ami gyors kapcsolódást, összefogást tesz lehetővé. A virtuális létnek azonban van árnyoldala is.
Hogyan hat a közösségi média?
Egyes szociológusok, pszichológusok, informatikusok, szoftverfejlesztők, vagy éppen kutatók, egyetemi tanárok ijesztő, sötét jövőt festenek, ha nem figyelünk oda jobban. Víziójuk szerint a felhasználókat előbb-utóbb önálló gondolkodás helyett az algoritmusok veszik majd rá a döntéseikre. És teszik ezt függetlenül attól, hogy az adott döntés valóban segíti-e az ember boldogulását, vagy hogy egyáltalán emberséges-e.
[Tovább…]
Dr. Bujáki Márton
|
Kapcsold ki a robotpilótát!
Mikor Elon Musk egy mini Teslát és műholdak százait lőtte ki az űrbe, a világ hangos a mesterséges intelligencia egyre közelebbi eljövetelétől, mikor mindennapi tevékenységeinkben egyre inkább automaták és robotok helyettesítenek, és lassan autóinkat sem mi vezetjük, kérdés, vajon milyen szerep jut az embernek a jövőben. Vajon mennyire gondolkodunk majd kreatívan, mennyire tudunk önálló döntéseket hozni, mennyire tudunk együttműködni embertársainkkal, ha egy gomb meghibásodik és gépek nélkül maradunk?
A jelenünkben megfogyatkoztak, de a nem túl távoli múltunkban akadnak példák arra, mennyit ér a valódi tudás téthelyzetekben. Egy bő évtizede, januárban járta be a világsajtót az a hír, hogy egy amerikai pilóta, Chesley Sullenberger egy zsúfolt utasszállító gép kapitánya sikeres kényszerleszállást hajtott végre a Hudson folyón, de a városon belül.
Azért is kapták fel a fejüket sokan erre a hírre, mert a pilóta egyetlen vele készített interjúban sem felejtette el megjegyezni, hogy ő amolyan „régi motoros”, aki még sokszor repült robotpilóta nélkül, és amikor minden elromlott, akkor sem veszítette el a fejét, csak alkalmazta a korábbi tapasztalatait.
[Tovább…]
Rusznák György
|
Nálunk történt
Fizikai és lelki idő – online beszélgetés
|
Külső konfliktus vagy belső harc? |
|
|
Az időről tartottak online beszélgetéssel egybekötött előadást februárban az Új Akropolisz székesfehérvári előadói. Az ingyenes programhoz az önkéntesek Senecától választottak idézetet: „Minden a másé, csak az idő a miénk” – írta a római filozófus és államférfi. Már ebből a mondatból is kitűnik, micsoda tétje van annak, hogy jól bánunk-e az időnkkel. Sokszor mégsem ismerjük ennek a módját, így ez mindnyájunk fontos tanulnivalója.
Tovább
|
Külső konfliktus vagy belső harc? – erről a témáról beszélgettek Magyarországon az idei első győri FILO-Netcafén a résztvevők. A téma megragadását három szempont segítette: Mi a teendő harc előtt, harc közben és a harc után. A kérdésre hamar megfogalmazódott a válasz: a kint és a bent nem elválasztható egymástól, az egyik tükre a másiknak. Ezért az egyik legfontosabb, amelyre szükségünk van küzdelmeinkben: az önismeret.
Tovább
|
Új Akropolisz a világban
F
i
l
o
z
ó
f
i
a
|
Filozófia a rapszövegekben (Guatemala)
Guatemalában az Új Akropolisz online beszélgetést tartott a kortárs zeneszövegekben fellelhető filozófiai tartalomról. Az előadó az Instagramon közvetítette az élő videót, miközben commentben bárki hozzászólhatott a témához, vagy kérdezhetett. A felhasználók ily módon megoszthatták egymással gondolataikat néhány rapdalról. A résztvevők arra a megállapításra jutottak, hogy a mély üzenetek stílustól függetlenül megjelenhetnek a különböző műfajokban, és elgondolkodásra ösztönözhetik a hallgatót.
|
K
u
l
t
ú
r
a
|
Tisztelgés Giordano Bruno emléke előtt (Belgium)
Belgiumban az Új Akropolisz Giordano Bruno emléke előtt tisztelgett egy programsorozattal, amelyet a humanista gondolkodónak szenteltek. A reneszánsz filozófusról, aki egyszerre tudott újat alkotni a nyugati tudományban és bölcseletben is, három előadást is tartottak különböző témákban, majd a résztvevők beszélgethettek rendkívüli karakteréről, tanairól és életművéről. Ezt követően virágot is hagytak az egyik fánál Giordano Bruno emlékére a róla elnevezett téren.
|
Ö
n
k
é
n
t
e
s
s
é
g
|
Nemzetközi parttisztítás napja (Montevideo, Uruguay)
Az Új Akropolisz montevideói önkéntesei ismét részt vettek az Ocean Conservancy (Óceánvédelem) néven világszerte meghirdetett akcióban. Uruguayban a Környezetvédelmi Minisztérium szervezte meg az együttműködést, amelyhez számos civil szervezet és állampolgár csatlakozott, és amely során számos partszakaszt megtisztítottak. |
További híreink a nagyvilágból magyar, angol és spanyol nyelven.
|