Eger
A filozófia életmód
A különböző kultúrák ősi tanításai ma is hasznos útmutatóként szolgálhatnak. Rendszeresen tartunk filozófiai tanfolyamokat: India, Tibet, Kína, Görögország, Róma filozófusainak, bölcseinek tanításait adjuk át és alkalmazzuk a mindennapokban. Tevékenységeinket a szükség és önkénteseink sokszínű álmai is meghatározzák.
Hol találkozhatsz velünk?
Eger városában jelen vagyunk az Eger Ünnepén: a város civil szervezeteit bemutató ünnepen és a Föld napján. Előadásainkat, szemináriumainkat (Egerben 2010-től) FILO Pont központunkban, jelenleg a Törvényház úton tartjuk, valamint az EKMK termeiben találkozhatnak velünk az érdeklődők. Minden év februárjában megünnepeljük a Szellem és gondolat szabadságának napját, novemberben a Filozófia világnapját.
Kiállítások, rendhagyó osztályfőnöki órák
Az Egyiptom kiállítást, Ariadné fonala filozófusokról szóló kiállításunkat a Bródy Sándor Könyvtárban, az Agria Parkban és helyi középiskolákban mutattuk be. Rendhagyó osztályfőnöki órák keretében segítünk a fiataloknak az élet lényegét érintő kérdésekre (Mi a boldogság? Mi az élet értelme? Ki vagyok én?) saját válaszaikat megtalálni.
Öngondoskodás, gyógynövények
Öngondoskodásra és természetszeretetre ösztönző előadássorozatunk, túráink kapcsolódnak a gyógynövények tanulmányozásához, az öngyógyulást, a megelőzést segítő belső gondolati és érzelmi folyamat megértéséhez.
Tábor kicsiknek és nagyoknak
Egerbocson Fellegvár Gyermek és Ifjúsági Táborunkban tartjuk filozófiai továbbképzéseinket, kalandtáborainkat, a családi és gyermektáborokat.
Programok
Boldogság: múlt, jelen vagy jövő?
Hol keresed a boldogságot? Változott számodra, hogy éppen mi a boldogságod forrása? Meg tudod teremteni a közeget, amiben boldog vagy? Egyáltalán a külső körülményeken múlik vagy elég a belső változás?
Január 24-én, pénteken Egerben.
Városi programértesítő
Elérhetőségek
Cím: 3300 Eger, Törvényház u. 25. fszt. 2.
Nyitva tartás: H - Cs 18 - 21 óráig
Mobil: (20) 4722-003
E-mail: eger[kukac]ujakropolisz.hu
Rovat
Tűzifa a testnek, szolidaritás a léleknek
Egyesületünk tagjai Egerben folyamatosan keresik annak lehetőségét, hogy hogyan tudnak segíteni közvetlen környezetünkben az arra rászorulóknak. Az elmúlt években négy családot támogattunk a nehezebb ház körüli tennivalókban rendszeresen, ellenszolgáltatás nélkül. Hónapról hónapra, havonta több alkalommal látogattuk meg őket, hogy segítsünk, amiben épp kell - legfőképp a téli hidegre való felkészülésben, valamint a nyári kerti munkákban. Az alábbi írásban az ebből született tapasztalatokat írták le a programban legaktívabban részt vevő önkénteseink.
Művészetek napja
A Művészetek napja alkalmából 2024. június 26-án, vasárnap délután az egri Új Akropoliszban fuvolajátékkal fűszerezett történetmesélést tartottak Ibsen Peer Gynt című műve alapján. A program az Új Akropolisz Filozófiai Iskola nemzetközi projektjének részeként, a művészetek, a kultúra közösségépítő, összetartást ébresztő erejét hirdette. A kulturális és művészeti esemény és a nemzetközi kezdeményezés mottója: „Ezer úton egyfelé”.
Ibsen Peer Gynt című műve számos filozófiai gondolatot felvet. 2024 júniusának derekán egy kalandvágyó fiatalember önmagát kereső, mozgalmas életútját mesélték el az Új Akropolisz egri központjában. A történet egyes epizódjai között élőzene adott lehetőséget a résztvevőknek arra, hogy az elhangzottakon elmerenghessenek, és akár magukra is vonatkoztathassák. Vannak ugyanis döntéseink, amelyeket pillanatnyi vágyak vezetnek, vannak helyzetek, amelyeket az értelem és a mélyebb érzelem. A legszebb pillanatokban pedig tudjuk, kik vagyunk, és emberhez méltó életet élünk. Grieg zeneművének bizonyos részleteit három fuvolára írta át három fiatal fuvolatanárnő, Bodnár Angéla, Kovács Kinga Jusztina, Ferencné Kerekes Eliza, azaz az Írisz fuvolatrió.
Kar- és „szívizom” együtt erősödik
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola egri önkéntesei rendszeresen szerveznek szociális akciókat, amelyekkel a lehetőségeikhez mérten idős vagy nehéz helyzetben élő embertársaink életén igyekeznek javítani. Legyen szó kétkezi munkáról, bevásárlásról vagy tartósélelmiszer-gyűjtésről, a filozófusok önkéntes munkával megteszik másokért, ami tőlük telik. 2024-ben eddig mint 14 m3 fát vágtak fel és szállítottak el három házhoz, és egy korábban hajléktalan párnak is segítettek beköltözni új otthonukba.
Szimbólumok keleten és nyugaton – égen és földön
Az Új Akropolisz Egerben 2022. november 17-én előadást tartott a filozófia világnapja alkalmából. A 22 érdeklődőt vonzó programon a résztvevők a mítoszokban használt szimbólumokkal ismerkedhettek meg, de önmaguk mélyebb megismeréséhez is praktikus tanácsokat kaptak.
Szabadság – rajtam múlik?
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola egri központja hónapról hónapra új filozófiai témával várja az érdeklődőket FILO-Teaházába. Januárban a résztvevők arra keresték a választ, hol érdemes elkezdeni a hőn áhított szabadság megtalálását, mi választja el a szabadosságtól, és hogy összeegyeztethetők-e az egyes emberek szabadságigényei.
A Nílus partján
42 napig várta a látogatókat az Egyiptom napok az egri FILO-Pontban. A posztereken megelevenedett az ősi kultúra művészete, tudománya, nevelési elvei, ma is alkalmazható tudása. A tárlatvezetések kitértek a világ számos kézművesműhelyében készült szobormásolatok szimbolikus üzenetére is. Két félórás kisfilm mutatta be a látogatóknak a szentélykörzeteket, valamint Ízisz és Ozirisz mítoszának több szintű értelmezését. A látogatók próbára tehették magukat a Szenet játékban, melyet néhány éve elevenített fel a magyarországi Új Akropolisz Egyiptom Kutatócsoportja.