Delia Steinberg Guzmán
Delia Steinberg Guzmán 1943-ban született Argentínában, Buenos Airesben, Madridban hunyt el 2023-ban. 1972-től Spanyolországban élt és 1975-ben spanyol állampolgár lett.
Iskolái és végzettségei
Hatéves korában kezdte meg zenei tanulmányait, 17 évesen a Buenos Airesi Nemzeti Konzervatóriumban zongoratanári végzettséget szerzett.
Több éven át Flora Nudelman argentin zongoristától, később pedig Hubert Brandenburg orosz zongoraművésztől tanult.
Zenei munkássága
Tízéves korában szerepelt először nyilvánosság előtt. Ettől kezdve számos alkalommal hívták fellépni állami és civil szervezetek, például a Keresztény Fiatalok Egyesülete, az Argentin Fiatal Művészek, a Kulturális és Művészeti Athenaeum, az Új Zenei Értékek, a Harmonicus Egyesület, az Argentin Köztársaság Oktatási Minisztériumának kulturális főosztálya, a Zenei Rendezvényiroda és más nyilvános- vagy magánintézmények.
Spanyolországban emellett előadásokat is tartott a zenéről, többek között J. S. Bach, W. A. Mozart, R. Wagner, F. Chopin és R. Schumann életművéről.
Oktatási és kutatási tevékenysége
1966-tól tanulmányozta az Új Akropolisz Filozófiai Iskola teljes tananyagát az alapító, Jorge Angel Livraga professzor haláláig az ő vezetésével. Miután oktatóvá vált az intézményben, filozófiatörténetet, erkölcsfilozófiát, szimbolizmust, vallástörténetet, keleti filozófiát, pszichológiát, metafizikai esztétikát, szónoklattant tanított, valamint a szervezet többi kurzusát is, és folyamatosan jegyzeteket készített ezekhez a kurzusokhoz.
- Gyerekeknek és kamaszoknak szervezett programok: táborok, kirándulások, meseelőadások, a filozófiába bevezető nevelési tanműhelyek.
- Az orvoslás és természetgyógyászat terén megvalósuló képzések: folyamatos képzési és kutatási program orvosoknak, egészségügyi dolgozóknak és terapeutáknak, amelyen a résztvevőknek az akupunktúra, a lézerterápia, a homeopátia, a magnetoterápia és a bioenergia neves szakemberei tartanak foglalkozásokat.
- Szociális tevékenységek szervezése: ide tartoznak az önkénteseknek szóló képzések és foglalkozások, amelyek elvégzésekor részt vállalhatnak a környezetvédelem, a társadalmi segítségnyújtás, a baleset-, katasztrófa- és állatvédelem munkájában együttműködve az adott szakterület hivatásos dolgozóival.
1975 és 1991 között az Új Akropolisz európai tevékenységeinek koordinátora volt. 1991-ben, Jorge Angel Livraga Rizzi, az Új Akropolisz alapítójának halála után megválasztották a szervezet nemzetközi elnökének. Ettől kezdve több mint 50 országban irányította és koordinálta az Új Akropolisz kulturális és oktató tevékenységét.
Megjelent írásai
Számos cikke jelent és jelenik meg folyóiratokban és újságokban filozófiai, zenei, történelmi és széles körű kulturális témákban.
Könyvei és kézikönyvei
Több mint harminc könyve és kézikönyve jelent meg spanyolul a gyakorlati filozófia, a pszichológia, az ókori civilizációk, az asztrológia stb. témakörben, melyeket lefordították francia, angol, német, orosz, portugál, görög, magyar és más nyelvekre. Egyebek között:
- Mája játékai (Madrid, 1. kiadás: 1980, 2. kiadás:1982)
- Ma láttam (Madrid, 1983)
- Azt mondták nekem (Madrid, 1984)
- A mindennapok hőse (Madrid, 1. kiadás: 1996, 2. kiadás: 2002)
- Platói szerelem, testi szerelem (Lima, 1998)
- Hinni kell a reinkarnációban? (Lima, 1999)
- Miért kell optimistának lenni? (Lima, 1999)
- Választani tudni (Lima, 2002)
- A nő metafizikai szépsége (Lima, 2002)
- A nő lelke (Madrid, 2002)
- Szabadság és kötöttség (Madrid, 2002)
- A jellem és a csillagok (Madrid, 2002)
- Gyakorlati ezotéria (Madrid, 2002)
- Az élet a halál után (Madrid, 2002)
- Az önismeret iránytűje (Madrid, 2004)
- Életre való filozófia (Madrid, 2005)
- Gondolkodjunk és érezzünk... de hogyan? (Madrid, 2005)
- Tényleg szabadok vagyunk? (Lima, 2005)
- Füveskönyv (Lima, 2007)
Magyarra fordított cikkeit lásd itt: Delia Steinberg Guzmán írásai
Az Évkönyv spanyol és angol nyelven jelenik meg, és a szervezet világszerte terjeszti magán és intézményi úton egyaránt.
Elismerések
Elnökségi levél
A filozófia szerepe a válságban
Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne foglalkozzunk a gazdasági válsággal, amely világszerte sokféleképpen sújt megannyi embert.
Egyrészt szembesültünk azzal, hogy az utóbbi évtizedek társadalmi-gazdasági modelljéből adódóan, az anyagi fejlődés ciklusai nagyobb hatást gyakorolnak életünkre, mint gondoltuk vagy szerettük volna.
A válság ugyanakkor rávilágított arra, hogy az embernek az anyagiakon kívüli értékei is vannak, amelyekre támaszkodni tud a nehéz időkben. Éppen az életmóddá tett filozófia segít újra feltenni az egyetemes kérdéseket és feleleveníteni az örökérvényű válaszokat is, amelyeknek az idő múlása sem csökkentette az értékét, sőt.
Továbbra is talány számunkra, kik vagyunk, miért vagyunk a világon, mi a szerepünk az élet napról napra szövődő históriájában.
Szomorú lenne, ha úgy vélnénk, hogy egyetlen rendeltetésünk a középszerű, esetleg kissé magasabb életszínvonalú túlélés, vagy kincsek felhalmozása, amelyekkel nem is mindig tudunk mit kezdeni. A nélkülözhetetlen anyagi javakra valóban szükségünk van, azonban sokan vannak, akik annyi mindent birtokolnak, hogy azt el sem tudjuk képzelni, mégsem képesek elkerülni a fájdalmat vagy a boldogtalanságot.
Éppen ellenkezőleg, azok, akiknek pont a szükséges jutott, vagy néha még annyi sem, a valódi emberi értékek ápolásával és megerősítésével mély belső békére tettek szert.
Mint filozófusok és a helyes nézetek keresői, biztosan tudjuk, hogy a jó, a szép, az igaz és az igazságos ma is a boldogság elérésének nélkülözhetetlen feltételei.
A filozófiának és a boldogságnak sok közös vonása van.
A válságos helyzetek különleges lehetőségek arra, hogy felfedezzük ezeket az egybeeséseket, túljussunk a nehézségeken, és erkölcsileg valamint szellemileg növekedve felülmúljuk saját magunkat.
Érdemes felidézni a tudós-filozófus Albert Einstein figyelemreméltó szavait: „A válság a legnagyobb áldás, amely megeshet az emberekkel és az országokkal, hiszen a válság fejlődéssel jár. A kreativitás a szorongásból születik, ahogy a nap a sötét éjszakából. A válság szüli a találékonyságot, a felfedezéseket és a nagy stratégiákat. Akinek sikerül túljutnia a válságon, felülmúlja önmagát és nem szenved vereséget. Aki a válság számlájára írja saját ínségét és bukásait, önnön tehetségét töri meg, a megoldásoknál pedig jobban kedveli a nehézségeket. Válság nélkül nincsenek kihívások, azok nélkül az élet rutinná, lassú haldoklássá válik. Válság nélkül nincsenek érdemek sem. Hagyjunk fel az egyetlen veszedelmes válsággal, tudniillik azzal a tragikus helyzettel, amikor nem is akarunk harcolni azért, hogy felülkerekedjünk."
Ezekkel a gondolatokkal összhangban az Új Akropolisz a tehetség, a találékonyság és a lehetőségek mellé áll, amelyeket egy életigenlő filozófia nyújthat mindenkinek, hogy az egyéni törekvések jótékony hatást fejtsenek ki az emberiség egészére.