2007. április 22-től május 5-ig, Bükki Nemzeti Park
Vándorsólyomfészek őrzését vállalták önkénteseink a Bükki Nemzeti Parkban. Ennek keretében lezárták a fészek környékén a turistautakat, és más irányba terelték az arra látogatókat, hogy ne zavarják a madarakat a tojások költésében.
A megzavart tojó által elhagyott tojások ugyanis könnyen kihűlnek és elpusztulnak. A cél az volt, hogy a három tojásból a fiókák kikeljenek és május végén kirepüljenek a fészekből. A madárőrzés mellett önkénteseink tanulmányozták e gyönyörű ragadozómadarak életét, és értékes információkat gyűjtöttek szokásaikról, viselkedésükről.
A vándorsólyom (Falco peregrinus) elsősorban Nyugat-Európában gyakori, Közép-Európába vagy keletebbre ritkán vetődik el. Elsősorban az erdőségeket és lankás tájakat kedveli, de előfordul városok környékén is. Rágcsálókkal, kisebb madarakkal táplálkozik, amelyekkel csőrének egyetlen ütésével végez. Rendkívül gyors madár, repülési sebessége elérheti akár a 300 km/órát is. A Magyarországon rendkívül ritka, épp ezért fokozottan védett vándorsólyom eszmei értéke félmillió forint. Költőhelyének zavarása, ill. fészkének megkárosítása a jelenlegi jogszabályok szerint bűncselekménynek minősül.
Az április 22. és május 5. között zajló fészekőrzési akciót, amely mintegy 20 fő részvételével zajlott, az Új Akropolisz Közhasznú Kulturális Egyesület Ember- és természetvédelmi csoportja a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságával, valamint a Magyar Madártani és Temrészetvédelmi Egyesület helyi képviselőjével együttműködve szervezte.