Győr
Győrben 1995. óta vagyunk jelen. Az elmúlt több, mint 25 évben központjainkon kívül a város számos intézménye adott otthont kulturális rendezvényeinknek, filozófiai megközelítésű előadásainknak. A művészet és a zene különösen közel áll hozzánk: művészeti előadásokat, élőzenével egybekötött verses esteket rendezünk, ahol más szerzők művei mellett Vers-zengető csoportunk saját szerzeményei is elhangoznak. Az emberi méltóság megőrzése illetve megerősítése is közel áll hozzánk, mint cél, ezért rendszeresen szociális zenélést tartunk a győri és a mosonmagyaróvári hajléktalan szállón. Szemétszedési akcióink alkalmával azt a szemléletet terjesztjük, hogy az emberhez illő viszonyulás az, ha a természetet, mint egy „élő lényt” tiszteljük.
Programok
Verslabirintus: Emberi kapcsolataink tükrében
Amire számíthatsz:
- Ráhangoló összeállítás versekkel és megzenésített költeményekkel
- Beszélgetés a versek nyomán
- Saját élmény – művészeti gyakorlatokkal
Témáink:
- A mély barátság értéke
- A szerelem lépcsőfokai
- A közös cselekvés, mint tükörtisztítás
Február 7-én Győrben.
Városi programértesítő
Elérhetőségek
Cím: 9026 Győr, Kálóczy tér 15.
Nyitva tartás: K-Sze 17–21 óráig
Tel.: (96) 822-569
E-mail: gyor[kukac]ujakropolisz.hu
Galériák
Rovat
Az én Odüsszeiám
A filozófia napja alkalmából az Új Akropolisz győri filiáljában Az én Odüsszeiám címmel tartottak beszélgetést és játékos felfedezőutat. Az este első felében a 20 fős közönség megismerkedhetett Odüsszeusz kalandos életével, a második részben pedig osztozhatott a hős két próbájában.
Egységtől a ciklikusságig
A Föld napja alkalmából két összekapcsolódó programot tartottak Győrben az Új Akropolisz Filozófiai Iskola önkéntesei.
2023. április 20-án a természet hét törvényével ismerkedhettek meg a résztvevők, egy olyan rendszerrel, amely egyénileg és közösségileg egyaránt fontos kulcsokat ad a harmonikus és eredményes működéshez, együttműködéshez. A hét törvény hét szinten vezet végig az égi gyökértől egészen az anyagi megnyilvánulásig – az Egységtől a Ciklikusságig. Ez a lépéssor épít fel minden folyamatot, legyen szó akár egy projekt megvalósításáról vagy egy ember szellemi-lelki fejlődéséről.
Békére lelni a költészet segítségével
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola KKE hallgatói 2022. áprilisában, a Költészet napja alkalmából hívták életre a Lélek-jelenlét című zenés verses estet. A műsor hívószava – a szomszédos országban kialakult helyzet miatt – nem más, mint a béke. A béke, amelynek forrása nem a külvilágban keresendő, hanem az emberen belül – ahogyan ezt Radnóti Miklós vagy Szabó T. Anna is megfogalmazta. Így ez az úgy óhajtott erény a szívünk mélyéről a környezetünkig a „lélek hullámhosszán át” halad, és ehhez kíván kapaszkodókat adni a Lélek-jelenlét.
Az estnek szeptember 24-én a Új Akropolisz budapesti központja, a Főnix Kultúrműhely, majd október 4-én a győri Széchenyi István Egyetem könyvtára is otthont adott. Az egyesület győri tagjaiból álló Vers-zengetők együttes valamint a Léleknyelv művészeti műhely fiataljai Budapesten 25, Győrben 32 hallgató előtt mutatták be a verseket és megzenésített költeményeket. A műsorban Boethius, Dsida Jenő, Reményik Sándor, József Attila, Juhász Gyula, Weöres Sándor, Kányádi Sándor és a már említett Radnóti Miklós és Szabó T. Anna költeményei hangzanak el.
Tótisztítás a Föld napján – Győrött
„A mi Földünk” hívószóval hirdette meg Föld napi akcióját Győrött az Új Akropolisz Filozófiai Iskola. Az önkéntesek április 23-án Gorkijvárosban kb. 4000 nm-nyi területet jártak be, és 150 kg szemetet szedtek össze. A nyolc lelkes természetvédő – és egy újszülött csecsemő – nemzetközi kezdeményezésre a felfrissült, tiszta környezetben egy körtáncot is eljárt, ahogy a világ számos pontján ugyanígy tettek a Föld napi programokon résztvevők.
Visszanyert fény
2022 február derekán a győri Új Akropolisz Filozófiai Iskola művészeti csoportja meleg fogadtatásban részesítette és verses-zenés előadással várta egy problémás fiatalokkal foglalkozó, anonim telefonos segítő szolgálat önkénteseit.
Jó döntés, rossz döntés – filozófiai beszélgetés
A magyarországi Új Akropolisz önkénteseinek 5 fős csoportja FILO-café beszélgetést szervezett Győrben a döntéseink életünkre gyakorolt hatásáról. Az estet Oidipusz király mítoszából vett példákkal vezették fel, amit háromszor húszperces kiscsoportos beszélgetés követett. Az egyes asztaloknál a döntés három fázisáról esett szó.
Két óra dallamos csend a mindennapok zajában
Január 28-án a győri FILO-Pontban, az Új Akropolisz Filozófiai Iskola győri művészeti csoportjának tagjai kétórás zenés-verses estet tartottak. A szervezők azt szerették volna elérni, hogy a szó és a hang összhangja az elmének és léleknek is táplálékot nyújtson.
Zenei program hajléktalanoknak
Az Új Akropolisz győri zenecsoportja kétórás zenés programot tartott Mosonmagyaróváron egy hajléktalanszállón. A csoport egyik tagja szociális munkásként dolgozik az intézményben, és a szálló hat lakóját is arra inspirálta, hogy versfelolvasással részt vegyenek a programon. Az előadást negyvenen hallgatták végig, a szálló lakói, dolgozói és a szállót támogató karitatív szervezetek képviselői. A zenecsoport olyan dalokat tűzött repertoárjára, amelyeket a magyar közönség jól ismer, így a hallgatóság velük énekelt. Az önkéntesek maguk megzenésítette költeményekkel is készültek, és meglepetésként ezek hangzottak el a hajléktalan lakók előadásában.
Ki a természetbe! – vissza önmagunkhoz
Tavasszal az Új Akropolisz győri tagjai önkéntes akcióval egybekötött kirándulást tartottak. A programon Gorkijváros városrész egyik kavicsbányatóját járták körbe, és 12 zsák szemetet szedtek össze. Az eldobott flakonoktól, üdítős- és sörösdobozoktól megtisztított tavat elsősorban sportolók, horgászok és strandolók látogatják. A hét résztvevő Solymos Éva kezdeményezésére gyűlt össze, hogy a szabadidejüket valami hasznossal töltsék – a délutánról az ötletgazdát kérdeztük.
Emlékezem, tehát vagyok
Márciusban az emlékezet erejéről tartottak online beszélgetést az Új Akropolisz győri tagjai. Az emlékezet az egyik olyan képesség, amely emberré teszi az embert, azonban – mint sokszor kiderül – nem is olyan egyszerű csak úgy előrántani a megfelelő emléket vagy tudást elménk sok száz fiókjából. Ezen az alkalmon szó esett többek között arról, hogy vajon mit kezdhetünk a mélyre eltemetett emlékekkel, hogyan oldhatjuk fel megkövesedett érzelmi mintázatainkat, és hogy hogyan válhat az emlékezet az önmagunkhoz vezető úttá.