Nemrég történt
Aphrodité rejtett arcai
Laura Winckler: A nő, istennők leánya - A nő rejtett arcai című könyve alapján előadássorozatot indítottak az Új Akropolisz székesfehérvári tagjai. Az első alkalom Aphrodité, a szépség és szerelem istennőjének bemutatásával telt. Az istennőhöz a tavasz erejét is szokták kapcsolni, így az előadás stílusosan március 21-én (az idei tavaszi napéjegyenlőség után) került megrendezésre.
Töltsd meg olajjal a lámpásod
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában 2025 A Jin Fa Kígyó éve címmel tartottak előadást március első napján. Minden évhez kapcsolódik egy kép a kínai asztrológiában – idén ez egy képzeletbeli lámpás – , amely az egész esztendőt jellemzi. Erről és a mindennapokban is jól hasznosítható szempontokról és javaslatokról is hallhatott a közönség.
Ember a tájban!
Az ember az őskortól formálja a Föld felszínét és az élővilágot. A civilizáció fejlődésével mind nagyobb méreteket öltő környezet-átalakítás kezdetben helyi és regionális léptékű volt, az utóbbi évtizedekben azonban már globális szinten veszélyezteti az emberi létfeltételeket. Ha nem akarjuk, hogy a hullámok átcsapjanak a fejünk felett, ideje felismerni a felelősségünket és változtatni a tetteinken és a viszonyulásunkon. Hogy ez hogyan valósulhat meg – erről beszélgettek Budán az első Enviro-Café résztvevői.
Filozófiai konferencia: Az útról
2025. február 22-én tizenharmadik alkalommal rendezte meg az Új Akropolisz Filozófiai Iskola éves filozófiai konferenciáját. Az egész napos szombati esemény fő témája és egyben vezérfonala – ahogy a nemzetközi szervezetnek ebben az esztendőben minden országában – Az út volt. A programra az ország hét városából érkeztek résztvevők, több mint nyolcvanan, akik valamennyien az iskola különböző kurzusainak hallgatói.
A délelőtt folyamán 8-8 percben összesen 14 előadó vázolta fel kutatásának főbb pontjait. Ennyi idő arra volt elegendő, hogy felvillantsák az egyes témák filozófiai mélységeit és alkalmazási lehetőségeit, és így a jelenlévők eldönthessék, délután milyen témakörök részletes kibontásához szeretnének csatlakozni.
Belső mosoly
December 15-én jótékonysági élőzenés verses estet rendeztek a magyarországi Új Akropolisz győri filiáljában Szabó T. Anna magyar kortárs költőnő verseiből Belső mosoly címmel. A verseken és megzenésített költeményeken keresztül a résztvevők lépéseket tehettek saját belső tükrük felé és szembe nézhettek saját magukkal.
Mese, nem csak egy mosolyért!
A pécsi Új Akropolisz Filozófiai Iskola önkéntesei 2024. december 19-én a Holleanyó című meseelőadással és személyre szóló ajándékokkal kedveskedtek a Pécsbányai Családok Átmeneti Otthonában lakó gyermekeknek.
Mezopotámia-kiállítás a Szépművészeti Múzeumban
A magyarországi Hermész Intézet szervezésében 2025. január 19-én 12 résztvevő tekintette meg a Szépművészeti Múzeum Mezopotámia – istenek és démonok királysága című időszaki kiállítását. A kiállítás igazi csemegének mondható, hiszen Magyarországon nagyon kevés mezopotámiai emlék található. Az európai, elsősorban francia- és németországi múzeumokból érkezett egykori leletek között Rusznák György, az Új Akropolisz instruktora tartott tárlatvezetést.
A filozófia világnapja: Sztoikus nyugalom a mindennapokban – Hogyan legyünk boldogabbak és reziliensebbek?
2024 novemberének utolsó hetében az Új Akropolisz veszprémi központjában, az Átrium Irodaházban előadást és beszélgetést tartottak a sztoikusok egyik fő témájáról, a belső derűről és nyugalomról. A 12 látogató áttekintést kaphatott arról, hogy a sztoikus filozófia gyakorlati módszerei hogyan segíthetnek az ellenálló- és alkalmazkodóképességünk, azaz a reziliencia fejlesztésében.
Válságból erőt – Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket?
A filozófia világnapját ünneplő rendezvénysorozat záróestjén tartották meg a Válságból erőt – Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket? című előadást az Új Akropolisz Központjában. Az est előadója, az iskola instruktora, Apáti János volt, aki harminc éve foglalkozik a Ji Csinggel, A változások könyvének tanulmányozásával. Ez a könyv a kínai filozófia egyik gyöngyszeme, a benne lévő tanítások pedig segítenek mélységében, a törvényszerűségek és analógiák szempontjából megérteni a körülöttünk zajló folyamatokat.
Filo-Café: A saját határaink kijelölésének művészete
A hideg októberi este ellenére ismét telt házas eseményen vehettek részt azok, akik eljöttek a budapesti Műterem Kávézóba a FILO-Café következő alkalmára, melynek címe: A saját határaink kijelölésének művészete. Apáti János, az Új Akropolisz Iskola instruktora a témát a következő gondolatokkal és kérdésfelvetésekkel vezette fel.
Sztoikus szellemi gyakorlatok a filozófia napján
Minden november harmadik csütörtöke a filozófia világnapja. Az Új Akropolisz ezt az alkalmat a filozófia hetének programsorozatán több előadással és beszélgetéssel ünnepelte meg. Az egyik téma a reneszánszát élő sztoikus filozófia volt, amelyről a jelenlévő 36 érdeklődő megtudhatta, hogy miért lehet egy több mint kétezer éves filozófiának a mai napig ekkora hatása.
Tűzifa a testnek, szolidaritás a léleknek
Egyesületünk tagjai Egerben folyamatosan keresik annak lehetőségét, hogy hogyan tudnak segíteni közvetlen környezetünkben az arra rászorulóknak. Az elmúlt években négy családot támogattunk a nehezebb ház körüli tennivalókban rendszeresen, ellenszolgáltatás nélkül. Hónapról hónapra, havonta több alkalommal látogattuk meg őket, hogy segítsünk, amiben épp kell - legfőképp a téli hidegre való felkészülésben, valamint a nyári kerti munkákban. Az alábbi írásban az ebből született tapasztalatokat írták le a programban legaktívabban részt vevő önkénteseink.
Utazás téren és időn át
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában 2024. október 19-én rendezték meg – telt házzal – az ,,Utazás téren és időn át – Kalandozás a nagyvilágban filozófusszemmel” című sorozat első úti beszámolóját. Az est előadója, Révész Angéla az Új Akropolisz tagja, aki amellett, hogy a bölcsesség keresője, évek óta az indiai kultúra szerelmese is. Indiai utazásain sok száz képet készített a mindenütt fellelhető templomok szimbolikus ábrázolásairól, melyekből most gazdag ízelítőt adott.
Komposztáló műhely
Az Új Akropolisz belgranói filiálja komposztáló workshopot tartott A Föld napja alkalmából, amelyet az Eco House elnevezésű ökológiai szervezet hívott életre. A programon a résztvevők megtanulhatták, hogyan készítsenek házilag komposztot az otthon keletkező szerves hulladékból.
Színjátszás tanfolyam
A szlovák fővárosban tizenkettedik alkalommal találkoztak a színjátszás tanfolyam résztvevői. Az előadások és a műhelymunka segítettek ráébredni, mi is a művész szerepe a szépség közvetítésében. A színészmesterség játékos gyakorlása közben sok mulatságos, szívderítő helyzet adódott.
Sztoikus műhely – A belső bástya
A varsói Új Akropolisz tagjai négynapos sztoikus műhelyt szerveztek. Az eseményen végigvették és ki is próbálták a sztoikusok főbb gyakorlatait, mindazokat a szellemi gyakorlatokat, amelyek ma is aktuálisak, és hozzásegítenek, hogy képesek legyünk szembenézni a nehéz élethelyzetekkel is.
Filo-Café: Férfi archetípusok
A múlt havi Női archetípusokról szóló előadás és beszélgetés párjaként, a Műterem kávézóban 2024. szeptember 27-én a férfiak ősi mintázataival ismerkedhettek meg a jelenlévők. A pörkölt kávé illata és a téma iránti kíváncsiság töltötte be a helyet, amely ismét dugig megtelt. Nem meglepő módon az ön- és emberismereti tréningre zömében férfiak érkeztek, de ellenpontozásul a szebbik nem is képviselhette magát.
Az estet Apáti János, az Új Akropolisz Iskola instruktora rövid, feszes előadással kezdte, amelyen górcső alá vette a görög panteon hat férfi istenét. A hallgatóság megismerkedhetett Dionüszosszal, Hermésszel, Apollónnal, Arésszal, Héphaisztosszal, Zeusszal, és az általuk képviselt férfierőkkel, tulajdonságokkal.
„Ezer úton egyfelé”
Az Új Akropolisz nemzetközi projektjének, a Művészetek napja megünneplésének mottója idén „Ezer úton egyfelé”, amely megmutatja, milyen formai gazdagságon és sokszínűségen keresztül tarthatunk az egység felé. A veszprémi filiál ezt a gondolatot kibontva a Ruttner Kávézóban tartott workshopját a szimbólumok köré építette fel.
Három különböző kultúrához köthető szimbólumot választottak ki, amelyek mindegyike ősidők óta, más-más formában az ember szellemi fejlődését jelképezi. A szkarabeusz egyiptomi eredetű, a kétélű bárd a mükénéi-görög kultúrából, a fehér lótusz pedig az indiai kultúrából származik.
Holografikus művészet
A chicagói Új Akropolisz tagjai a szépség filozófiai esszenciájáról és az életünkben betöltött szerepéről szóló előadáson vettek részt. Utána mindezeket az alapvetéseket az alkotáson keresztül a gyakorlatban is kipróbálhatták: holografikus képeket festettek, miközben megtapasztalhatták a csapatmunka, a türelem, a szépség és az intuíció erejét is.
Filozófia az utcán
Egy városban, amely soha nem alszik, a mumbai Új Akropolisz önkéntesei elgondolkodtató programot hívtak életre a Maha Mumbai Expón. A fesztiválszervezőkkel együttműködve 20 filozófiai nézőpontot felvillantó utcatáblát helyeztek ki a fesztivál területén. A projekt ezzel Mumbai nyüzsgő utcáit az ihlet, a mondanivaló és a humor útjelzőivé változtatta át.
Ikebanakészítés egy nyugdíjasotthonban
A Föld napja alkalmából a temesvári Új Akropolisz önkéntesei ikebana-workshopot tartottak a Szent Mihály és Szent Gábriel nevét viselő nyugdíjasotthonban. Az otthonban élők megismerkedtek a virágkötés művészetével, amely a belső fiatalság megőrzésének egyik útja, majd elkészítették saját virágkompozíciójukat, amelyet magukkal is vihettek.
Ki vagyok én és ki lehetek?
A Műterem kávézó 2024. augusztusi FILO-Café estjén négy görög istennővel ismerkedhettek meg az érdeklődők: Aphroditéval, Athénével, Hérával és Démétérrel. Az esemény egyre több visszatérő résztvevőt és számos új arcot is vonzott. Az előadó Apáti János, az Új Akropolisz Filozófiai Iskola instruktora Laura Winckler: A nő, istennők leánya – A nő rejtett arcai című könyve alapján mutatta be a négy női archetípust.
Az említett istennők különböző képességeket és tulajdonságokat testesítenek meg. A teljesség igénye nélkül Aphrodité például a vonzerőt, a feltétel nélküli szeretet képviseli, a művészetek pártfogója. Athéné a bölcsesség és belső harc istennője, az igazság védelmezője, és a józan ész ékes megtestesítője. Héra, a házasság és a család oltalmazója, az eskü őrzője, Zeusz felesége. Démétér pedig a termékenység és az életerő, az éltetés istennője.
Föld-napi parttisztítás
Yilanban idén Földanya napját az Új Akropolisz önkéntesei együtt ünnepelték a Yilan megyei Atyal törzs Bulau-Bulau iskolájával. A helyi óceánparton gyűltek össze, hogy először megvitassák: mit nevezünk szemétnek, és meddig terjednek otthonunk határai?
Kreatív írás workshop
Szófiában most első ízben rendeztek kreatív írás workshopot az Új Akropoliszban. Ez egy olyan kihívás és lehetőség a résztvevőknek, hogy fejlesszék kreativitásukat a fogalmazás eszközével… csakhogy nem szóban, hanem írásban.
Leónidász a kapuknál
Az Új Akropolisz leuveni iskolájában tartott, „Leónidász a kapuknál” című előadása a spártaiak lenyűgöző, mégis konfliktusokkal teli világába vezette be a hallgatóságot. Leónidászt, a hősiesség példaképét széles körben ismerik, ezen a konferencián azonban az előadó mélyebb betekintést engedett a spártai kultúra képviselte emberi értékekbe, azok ragyogó és árnyoldalával együtt.