Sztoikus szellemi gyakorlatok a filozófia napján

Esemény típus
Filozófia Világnapja
Időpont

Minden november harmadik csütörtöke a filozófia világnapja. Az Új Akropolisz ezt az alkalmat a filozófia hetének programsorozatán több előadással és beszélgetéssel ünnepelte meg. Az egyik téma a reneszánszát élő sztoikus filozófia volt, amelyről a jelenlévő 36 érdeklődő megtudhatta, hogy miért lehet egy több mint kétezer éves filozófiának a mai napig ekkora hatása.

Az utóbbi évek bizonytalanságai, a járványidőszak, a háborús konfliktusok felerősödése sok emberben aggodalmat keltett, és egyre többen megoldást keresnek arra, hogy hogyan viszonyuljanak megfelelően a nehéz helyzetekhez. 

Így került elő hangsúlyosabban a sztoicizmus, amelynek az etikai művei éppen ezen a téren adnak kortalan, mindmáig érvényes útmutatásokat a mindennapi nehézségek, vagyis többek között a betegségek, a másokkal való együttélés, a bosszankodások, a szorongás vagy éppen a magány leküzdésére.

Az előadáson Rusznák György olyan sztoikus szellemi gyakorlatokkal és a hozzájuk kapcsolódó tanításokkal ismertette meg a közönséget, amelyeknek a gyakorlásával többek között stabilabbá válhatunk, nyakon csíphetjük a szétszórtságot, bátrabbak lehetünk a közösségi felelősségvállalás terén, megértőbbek lehetünk embertársainkkal vagy éppen rátalálhatunk saját életünk értelmére.

A sztoikusok a filozófia gyakorlati oldalát hangsúlyozták. Vagyis azt, hogy a gondolatainkat a gyakorlatba átültetve magunk is meggyőződhetünk a filozófia hasznosságáról, ugyanakkor önismeretet is ad, hiszen saját magunkkal is őszintén, a magunk valóságában találkozhatunk. Az előadás közben a résztvevők megosztották saját tapasztalataikat arról, hogyan tudják megőrizni a lelki nyugalmukat, nekik mit jelent az élet értelme. Emellett felmerült az is, hogy hogyan küzdenek a meg a félelmeikkel és milyen sikereket értek el a sztoikus szellemi gyakorlatokkal kapcsolatban, így meglátásaikkal egymás nézőpontját is gazdagíthatták.

Előadó