Sztoikus filozófia
Tavaszi megújulás - szellemi gyakorlatok a sztoikusokkal
A sztoikusok jó tanácsadóink lehetnek a tavaszi megújulás idején is.
Tudjuk,
- nem az események okoznak nekünk szenvedést, hanem az eseményekről alkotott véleményünk
- nem irányíthatjuk a történéseket, de saját reakcióinkat igen
- azonosítsuk őszintén vélekedéseinket – miről, mit gondolunk
- egyszerűbb, szerényebb perspektívából jobban látjuk valódi lehetőségeinket
Március 19-én, kedden 18:00-tól Egerben
Létkérdések - A közösségi létről
Milyen tulajdonságok teszik harmonikusabbá a közösségeket az ókori klasszikus filozófia szerint?
Március 13-án, hétfőn 19:00-tól Egerben
Létkérdések - A nézőpontváltásról
Mi múlik rajtunk? Hogyan tudjuk képzeteinket, érzéseinket, belső viszonyulásunkat megváltoztatni?
Március 6-án, hétfőn 19:00-tól Egerben
ELGONDOLKODÁS és egyéb trükkök a lelki megújuláshoz az ókorban FILO-Teaház
Le szeretnél zárni egy napot, egy hetet – de nem megy?
Hogy tették ezt a sztoikusok?
Praktikus életvezetési tanácsok a hétköznapokra.
Szeptember 20-án 18:00 órától Egerben
Sztoikus szellemi gyakorlatok a filozófia napján
Minden november harmadik csütörtöke a filozófia világnapja. Az Új Akropolisz ezt az alkalmat a filozófia hetének programsorozatán több előadással és beszélgetéssel ünnepelte meg. Az egyik téma a reneszánszát élő sztoikus filozófia volt, amelyről a jelenlévő 36 érdeklődő megtudhatta, hogy miért lehet egy több mint kétezer éves filozófiának a mai napig ekkora hatása.
Filozófia világnapja: Sztoikus gondolatok, amik ma is inspirálnak
A filozófia világnapja alkalmából tartott előadásunkon szemezgetünk azokból a sztoikus gondolatokból, melyek minket inspiráltak, legyen az akár a sors és szabad akarat, a hála, vagy az idő témája. A sztoikus viszonyulás segíthet a kiszámíthatatlan körülményekkel szembeni stabilitás elérésében, az emberi kapcsolataink minőségének javításában, vagy akár az időnk tervezésében.
A filozófia világnapja: Miért olyan népszerű manapság újra a sztoikus filozófia? Párhuzamok és tanulságok.
Talán soha nem látott népszerűséget szerzett magának újra a sztoikus filozófia. Már a Covid-járvány előtt is kezdett világszerte fellendülni az érdeklődés, de a sokszor félelemmel teli időszakban jött el az igazi reneszánsza, és úgy tűnik, az érdeklődés nem lankad. A sztoikus filozófia régi, de az örök embert szólítja meg, aki a nehézségek gyűrűjében is megőrzi derűjét, lélekjelenlétét, ezért lehet hasznos nekünk is.
November 21-én Budapesten.
Viszonyunk az elmúláshoz
'Carpe diem' vagy 'Memento mori'? Ragadjuk meg a napot, vagy inkább éljük mindennapjainkat az elmúlásra emlékeztetve magunkat?
Utánajárunk Székesfehérváron, november 21-én.
A boldogsághoz vezető út
Mit jelent boldognak lenni? Hogyan érhetjük el a lelki nyugalom állapotát? Vajon van rá biztos recept? – Többek közt ezekről a kérdésekről elmélkedtek azok, akik részt vettek a Műterem Kávézóban meghirdetett eseményen 2023. június 30-án, Apáti János, az Új Akropolisz előadója közreműködésével. A téma sok embert vonzott, a rekkenő meleg ellenére megtelt a helyiség érdeklődőkkel.
Az előadó mindenekelőtt körvonalazta Epiktétosz lélekterápiájának lényegét a hallgatóságnak. Ahogy a filozófus írta, nemcsak gondolataink, hanem az érzelmeink is képesek befolyásolni cselekedeteinket, ezért nem mindegy, hogy melyiket hagyjuk érvényesülni. Ahogy az sem mindegy, hogy amit teszünk, harmóniában van-e személyiségünkkel és lelkiismeretünkkel.
A sztoikus filozófusok három eszménye
A sztoikus filozófia már bizonyította hasznosságát és jótékony hatását az egyén életvezetése szempontjából, és társadalmilag is. A görög poliszok lakói, a Római Birodalom polgárai és császárai, a keresztény egyházatyák, a reneszánsz nagyjai, a modern gondolkodók mind-mind nagyra becsülték. Népszerűsége talán épp a mélységgel párosuló praktikussága miatt máig töretlen. A sztoikus filozófiai irányzatot a hellenizmus korában Kitióni Zénón alapította az i. e. 300 körüli években Athénban. Később a római korban honosodott meg igazán.