Egyesületünk tagjai Egerben folyamatosan keresik annak lehetőségét, hogy hogyan tudnak segíteni közvetlen környezetünkben az arra rászorulóknak. Az elmúlt években négy családot támogattunk a nehezebb ház körüli tennivalókban rendszeresen, ellenszolgáltatás nélkül. Hónapról hónapra, havonta több alkalommal látogattuk meg őket, hogy segítsünk, amiben épp kell - legfőképp a téli hidegre való felkészülésben, valamint a nyári kerti munkákban. Az alábbi írásban az ebből született tapasztalatokat írták le a programban legaktívabban részt vevő önkénteseink.
Miért fontos a szolidaritás?
Olyan korban élünk, amikor minduntalan megtapasztaljuk világunk egyre gyorsuló forgatagában az élet nehézségeit, embertársaink közti széthúzást. Az elkülönültség kóros, mindenki hordozza tüneteit.
Míg a modern kor vívmányai tálcán nyújtják felénk, az életünket megkönnyítő eszközöket, egyvalamit mégsem helyettesíthetnek, sőt egyenesen roncsolnak: az egységet, az egymáshoz való kapcsolódást. Ezért embertársaink megsegítése, az odafordulás most még égetőbb feladat, mint valaha.
Halk, ki nem mondott segélykiáltásokat hallhatunk, ha hallgatunk. Szükség van a figyelemre, jó szándékra, helyes tettekre.
Igen, sokan vagyunk, akik segíteni akarnak másokon, bizonyára ezért is olvasod e sorokat Te is.
Vannak az eszméket élni vágyó, jó emberek, szinte az egész világot a keblükre ölelnék, és ha bennünk is ily buzgalom van, álljunk meg egy pillanatra!
Az ideákat megélni, eredményekre váltani olyan emberek összefogásával tudjuk, akik hasonlóan jobbá, szebbé akarják tenni a világot.
Azt tapasztaltuk, hogy a szervezettség, a helyes és nemes célokért való összefogás, cselekvés hozhat változást: itt helyben, a környezetünkben. Ez nem új dolog, mégis fontos beszélni róla újra és újra, és nem csak beszélni: tenni is érte.
Az Új Akropoliszban végzett szociális akciók ezt adják meg.
Mik az elmúlt évek tapasztalatai?
Az elmúlt öt év (2020-2024) tevékeny volt, sok tapasztalatot adott Egerben. Közismert, hogy ha elindulunk egy úton, érdemes menet közben megállnunk és levonnunk pár következtetést, hogy a jövőre nézve jobban tudjuk csinálni, azt, amiben hiszünk.
Mi kell a szociális akciók végrehajtásához?
Három dolog:
1. jó szándék
2. nagylelkű adás
3. szervezettség
Ha bármelyik hiányzik, a fűnyírások, a fafűrészelés, hasogatás és a gyújtóskészítés terén nem lesz teljes támogató jelenlétünk.
Az élet gondoskodik. Az égalattiban minden valamiért, valamire született. Egyetlen létező sem csupán önmaga hasznára és kedvére él. Minden valakit, valamit szolgál az egészben. A természet örök tanítása ez, az élet egyik láthatatlan csodája. Így már nem is kérdés, hogyan tudom önmagam megvalósítani, miközben másokat is táplálok, emelek.
Konkrétan:
Fát vágni, azt feldolgozni egy idős embernek rendszeresen – életet menthet.
Füvet nyírni, metszésben segíteni egy idős házaspárnak, akik nem bírják már, nagy segítség.
Hajléktalan párnak élelmiszert, ruhát gyűjteni, irányt mutatni és lehetőséget adni a feljebb lépéshez – visszatérést hozhat számukra az utcáról, egy saját otthon megteremtéséhez.
A munkák során használt gépek (benzines fűnyírók, motorfűrészek), szerszámok (hasító fejszék, kis balták, sarló, munkavédelmi felszerelés...), a jelenlévő társak ideje mind-mind olyan erőforrás, ami szükségszerűen véges. Látnunk kell, és számolnunk illő a saját erőnk határaival.
Igen, nem tudunk odaérni mindenhova, ezzel meg kell tanulnunk békében élni.
Egy értelmes és helyes ritmust azonban meg tudunk találni, amiből születhet egy másik szép erő: az állandóság. Ezzel a belátással lehetőségünk nyílik a mértékletesség alaperényének ébresztésére, gyakorlására. Azaz folyamatosan ezért a négy családért vállaltunk felelősséget éveken keresztül, ami a szükséges tüzelőt vagy éppen a fűnyírást, ház körüli teendőket illeti.
Mit adott a szociális akciókban való részvétel?
Mint a jó smirgli, ez a tevékenység csiszolja az embert.
Az egymással, másokért történő önkéntes munka minden szinten formál, tisztít.
Ezért a nap végén nem merül fel a kérdés, hogy mit adott nekünk. Csupán tettük, amit tennünk kellett, tudásunk és erőnk révén.
Mert felkészülünk, tanulunk, segítünk – és az egészből megint csak tanulunk...
Ezért, ha emelni akarsz másokat, nem kell messzire utaznod ahhoz, hogy jót tegyél! A környezetedben biztosan találsz lehetőséget arra, hogy talán aprónak tűnő, ám fontos, segítő tetteket vigyél véghez, és ebben egy jó csapatban még eredményesebb lehetsz.
Tarts velünk!
Ercsényi Gábor, Rigó István
Új Akropolisz Eger