Filo-Café: Férfi archetípusok

Ki vagyok és ki lehetek?
Esemény típus
Filozófiai kávéház
Időpont

A múlt havi Női archetípusokról szóló előadás és beszélgetés párjaként, a Műterem kávézóban 2024. szeptember 27-én a férfiak ősi mintázataival ismerkedhettek meg a jelenlévők. A pörkölt kávé illata és a téma iránti kíváncsiság töltötte be a helyet, amely ismét dugig megtelt. Nem meglepő módon az ön- és emberismereti tréningre zömében férfiak érkeztek, de ellenpontozásul a szebbik nem is képviselhette magát.

Az estet Apáti János, az Új Akropolisz Iskola instruktora rövid, feszes előadással kezdte, amelyen górcső alá vette a görög panteon hat férfi istenét. A hallgatóság megismerkedhetett Dionüszosszal, Hermésszel, Apollónnal, Arésszal, Héphaisztosszal, Zeusszal, és az általuk képviselt férfierőkkel, tulajdonságokkal. 

A Dionüszosz típusnak például az egyik legnagyobb ereje a kalandvágy és a lelkesítés képessége, míg árnyoldala a szétesettség és a végletekben való mozgás. Neki azt kell megtanulnia, hogy el tudjon elmélyedni saját magában, így újrarendeződhet és egységbe kerülhet a természettel és önmagával. 

A Hermész-típus képviselője barátságos, könnyen teremt kapcsolatot másokkal. Látszólag spontán és könnyedén sikerül neki minden. Gyors észjárású, ékesszóló. Hajlamos azonban a színlelésre és a hűtlenségre. Azoknak a férfiaknak, akik ehhez az archetípushoz tartoznak, stabilitásra van leginkább szükségük. 

Az Apollón-típus az egyértelműség és a tisztaság, a mentális egészség képviselője. Képes másokat gyógyítani, felvilágosítani. Ezt azonban túlzásba is viheti, és az arrogancia és önimádat hibájába eshet. Számára a mértékletesség elsajátítása az egyik legfontosabb feladat. 

Arész, a klasszikus férfierő megnyilvánulása. Szeretettel bánik a nőkkel és hűséges a bajtársaihoz. Remek ritmusérzéke van, jól időzít. Negatívuma azonban, hogy könnyen erőszakossá válhat. Ha leküzdi önzését, bátorsága erkölcsi erővé nemesül. 

A Héphaisztosz-típus mély érzésű, aki jobban szereti a szép és harmonikus formákat, mint saját magát. Gyógyító ereje van. Felvállalja, hogy nem tökéletes, és keresi a belső munkát, hogy ezáltal fejlődhessen. Hajlamos ugyanakkor az elmagányosodásra és a sértődékenységre, amitől megcsappan az önbizalma. 

A Zeusz archetípushoz tartozó férfi magához ragadja a hatalmat, vezetésre termett, negatívuma viszont a zsarnokoskodás. De ha megtanulja uralni ezeket a tulajdonságait, és képes szeretettel, odafigyeléssel fordulni másokhoz, kiváló vezető válhat belőle. 

Ráadásként pedig Orpheusz, Apollón fia került sorra. A hős, aki tudatlanságától megszabadulva átvág az élet labirintusán, eljut saját centrumába, ahol ő maga a kör és a középpont. Feladata, hogy felrázza és fejlődésre ösztönözze embertársait is. Ő az, aki felismerte és felébresztette magában az istenit. 

Az asztaltársaságok az est második felében gyakorlati önismeretre tehettek szert. Egy összetett, több életterületet felölelő kérdőív segítségével megvizsgálhatták, hogy jelen pillanatban melyik isteni archetípus ereje nyilvánul meg leginkább az életükben, és mi az, amit még érdemes tovább erősíteniük saját magukban. A valódi teszt, avagy próba azonban az, hogy ezt valóban meglépik-e.

Előadó
Szerző