Apáti János
Mit tanít: Bevezetés a keleti és nyugati bölcsességbe, Szimbolizmus
Végzettsége: informatikatanár, ELTE
Foglalkozása: informatikus
Kedvenc területe, érdeklődési köre: mesekutatás, Ji King
FILO-Café: A szerelem mint a megújulás hajtóereje
A szerelem mindenütt ott van, csak az a kérdés, észrevesszük-e és rá tudunk-e csatlakozni a hullámhosszára. Platón egyik legnagyobb hatású műve A lakoma, amelyhez többek között Marsilio Ficino reneszánsz polihisztor írt kommentárokat, a szerelemről szól. De mi is a szerelem, hogyan születik, mit jelent az, hogy Pórosznak, a gazdagság urának és Péniának a koldus szegénységnek a gyermeke? Mit jelent eredetileg a plátói (azaz platóni) szerelem? Hogyan válhat a szerelem a teljesség keresésének hajtóerejévé és a lelki fejlődésünk lépcsőfokaivá?
FILO-Café: A család - szerepek és szereplők
Az ember alapvetően társadalmi lény, és ezt a családban tudja elkezdeni megélni. De mitől család a család? Mit jelent a biológiai és szellemi család fogalma? Az örökbefogadás és kitagadás hogyan érinti a bennünk élő családi mintát? Egyáltalán milyen elfogadható családi mintákról beszélhetünk?
Február 28-án pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
FILO-Café: Párbeszéd önmagunkkal
Aki saját magával jóban van, az nagyobb eséllyel tud másokkal is harmonikus kapcsolatot létesíteni. Aki nem tud jól ellenni egyedül, az nehezen fog másokkal is zöld ágra vergődni. Az önmagunkkal folytatott párbeszéd alapvető gyakorlat volt a régi filozófiai iskolákban, hiszen enélkül elképzelhetetlen az önismeret, a tapasztalatlevonás és önmagunk igazi, mély művelése.
Január 31-én pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
Válságból erőt – Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket?
A filozófia világnapját ünneplő rendezvénysorozat záróestjén tartották meg a Válságból erőt – Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket? című előadást az Új Akropolisz Központjában. Az est előadója, az iskola instruktora, Apáti János volt, aki harminc éve foglalkozik a Ji Csinggel, A változások könyvének tanulmányozásával. Ez a könyv a kínai filozófia egyik gyöngyszeme, a benne lévő tanítások pedig segítenek mélységében, a törvényszerűségek és analógiák szempontjából megérteni a körülöttünk zajló folyamatokat.
Filo-Café: A saját határaink kijelölésének művészete
A hideg októberi este ellenére ismét telt házas eseményen vehettek részt azok, akik eljöttek a budapesti Műterem Kávézóba a FILO-Café következő alkalmára, melynek címe: A saját határaink kijelölésének művészete. Apáti János, az Új Akropolisz Iskola instruktora a témát a következő gondolatokkal és kérdésfelvetésekkel vezette fel.
Filozófia világnapja: Válságból erő - Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket?
Az élet tele van kihívásokkal és bizonytalan időszakokkal, amelyek könnyen kibillenthetnek minket az egyensúlyunkból. Stressz a munkahelyen, problémák a kapcsolatainkban, zavar az önértékelésünkben, bizonytalanságok a jövőnket illetően... De mi lenne, ha a nehézségekben nem csupán akadályokat, hanem lehetőségeket látnánk? A Ji King, a kínai filozófia egyik gyöngyszeme. A könyv szerzőinek bölcsessége tanít bennünket arra, hogy a veszélyes helyzetekből hogyan meríthetünk erőt, és hogyan alakíthatjuk át azokat építő tapasztalatokká.
November 23-án Budapesten.
FILO-Café: Életritmus és egyensúlykeresés
A tanítások szerint a világegyetemben minden azért mozog, mert a végső egyensúlyt keresi, és addig mozog, amíg meg nem találja, és ez a mozgás ciklikusan ismétlődő. Az biztos, hogy a ciklusok alapvető fontosságúak az egyéni életünkön túl a természetben és az emberiség történelmében is. Lehetővé teszik a tapasztalatok jövőbeli alkalmazását, a tervezést, a tudatos fejlődést.
December 20-án pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
FILO-Café: A párbeszéd művészete
A párbeszéd (görögül: dialogosz) fontosságát sokan hangsúlyozzák világszerte ősi időktől fogva, de mit jelent és mik a nehézségei?
A párbeszéd és vita között mi a különbség?
November 29-én pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
FILO-Café: Saját határaink kijelölésének művészete
Miért fontosak a határok? Tisztáznunk kell a határok szerepét az életünkben, egyáltalán milyen típusú határokról van szó, és milyen következményekkel jár a határok megsértése. Hogyan találjuk meg a saját, egyéni határaink és a másokkal való együttműködés közti egyensúlyt?
Október 18-án pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
Filo-Café: Férfi archetípusok
A múlt havi Női archetípusokról szóló előadás és beszélgetés párjaként, a Műterem kávézóban 2024. szeptember 27-én a férfiak ősi mintázataival ismerkedhettek meg a jelenlévők. A pörkölt kávé illata és a téma iránti kíváncsiság töltötte be a helyet, amely ismét dugig megtelt. Nem meglepő módon az ön- és emberismereti tréningre zömében férfiak érkeztek, de ellenpontozásul a szebbik nem is képviselhette magát.
Az estet Apáti János, az Új Akropolisz Iskola instruktora rövid, feszes előadással kezdte, amelyen górcső alá vette a görög panteon hat férfi istenét. A hallgatóság megismerkedhetett Dionüszosszal, Hermésszel, Apollónnal, Arésszal, Héphaisztosszal, Zeusszal, és az általuk képviselt férfierőkkel, tulajdonságokkal.