|
|
Másként forog az agyad? |
Kattanj rá a filozófiára!
BUDAPEST
2014. október 1. szerda, 18.30
További alkalmak: okt. 8., okt. 15.
2014. október 2. csütörtök, 18.30
További alkalmak: okt. 9., okt. 16.
2014. október 6. hétfő, 18.30
További alkalom: okt. 13.
2014. október 16. csütörtök, 18.30
További alkalmak: okt. 30., nov. 6.
PÉCS
2014. október 2. csütörtök, 18.30
További alkalmak: okt. 9., okt. 16.
SZÉKESFEHÉRVÁR
2014. október 6. hétfő, 18.30
További alkalom: okt. 13.
EGER
2014. október 7. kedd, 18.30
További alkalom: okt. 14.
SZEGED
2014. október 14. kedd, 18.30
További alkalmak: okt. 21., okt. 28.
2014. október 29. szerda, 19.00
További alkalmak: nov. 5., nov. 12.
|
|
|
|
Filozófia. Miért?
Milyennek képzelünk ma egy filozófust? Elvont fogalmakat használó, bölcselkedő típusnak, aki gondolatait romkocsmáktól elegáns összejövetelekig sok helyütt ecseteli – anélkül, hogy tetteiben lángelméje akár csak egyetlen parányi szikráját is megcsillantaná? Hajdanán azonban a philo-szophosz, a bölcsesség szerelmese sokkal több volt ennél: eleink a filozófiát olyan életmódnak tartották, ahol tudás és cselekedet, elmélet és gyakorlat mélyen összeforrt. Azt tartották, hogy az ember nem elsősorban gondolataival méretik meg, hanem inkább azzal, amit tesz.
A filozófia örök emberi kérdéseket feszeget: Ki vagyok? Miért vagyok itt? Mi szabja meg a gondolataimat és érzéseimet? A filozófus az, aki szüntelen keresi a válaszokat ezekre a kérdésekre, a filozófia pedig összhangot teremt a meglelt elmélet és a gyakorlati tapasztalat között. Olyan tevékeny szeretetről van tehát szó, amely áthatja gondolatainkat, érzéseinket és tetteinket, és amelynek segítségével jobban megérthetjük: kik vagyunk, honnan jövünk és merre tartunk, végső soron pedig közelebb visz a jó és igaz ember ideáljához, amelyre valójában mindnyájan törekszünk.
Abban segít az aktív filozófia – közelítsük meg akár a bölcsesség, a kultúra vagy az önkéntesség szeretete felől –, hogy felkutassuk, ki mit tehet a maga és közössége életében azért, hogy ennek az ideának a velünk született magját kicsíráztassa. Ehhez csak termékeny talaj kell, s ha megvan, sok-sok gondoskodás, hogy kihatjson, ami sarjadásnak indult bennünk.
A Szerkesztőség
E havi számunkban:
A filozófia gyógyszer, nem sütemény
A fenti gondolat Senecától, a kétezer évvel ezelőtt élt római filozófustól ered. Biztosan azért, mert ő is találkozott már ún. „sütemény-gondolatokkal”. Ezek manapság leginkább a közösségi oldalakon terjednek virágos réttel és kiskutyákkal, meg néhány, az élet értelméről szóló velős bölcsességgel. „Mennyire igaz!” – sóhajtunk fel olvasásuk közben. A nehéz pillanatokban azonban ezek a léleksimogató gondolatok valahogy nem sietnek segítségünkre.
Ilyenkor szívesen betérnénk Lázár Ervin mesebeli, enyhet kínáló csodapatikájába. Van ott gyógyír kapzsiságra, hiúságra, lustaságra, sőt sértődékenységre is – egy velük a bökkenő, hogy csak saját magunknak kérhetünk orvosságot. Így persze nem kell egyikünknek se, hiszen melyikünk akarna szembefordulni a saját hibáival és megküzdeni velük? De mitől válik egy gondolat gyógyszerré? Mikor vesszük be mégis „örömmel” a keserű pirulát? Csakis olyankor, ha már régóta vergődünk egy-egy lelki nyavalyánk miatt kényszerű „szobafogságban”. Egyetlen esetben fogjuk beismerni a hibáinkat: ha feltett szándékunkká válik, hogy kijavítsuk őket.
A filozófia a bölcsesség szeretete. Nem a sütibölcsességeké, a hangzatos nagy szavaké, hanem az élő tudásé – azé a tudásé, amely megváltoztatja az életünket. Filozófusnak lenni azt jelenti, hogy nem törődünk bele többé saját tökéletlenségünkbe, és keresni kezdjük a változás lehetőségét; legelőször ott, ahol a legnagyobb hatalmunk van: saját belső világunkban.
Filozófiai kurzusunk erre tesz kísérletet: Görögországtól Kínáig, Egyiptomtól Tibetig számos kultúra és gondolkodó „csodapatikájában” keressük az önismeret, a valódi tettek és az emberek közti együttélés kulcsait azzal a határozott céllal, hogy ez a tudás a mi eszközünkké is váljon: belsőleg használatos elixírré, hogy jobbá tegyük magunkat, és ezzel egy kicsit a világot is.
Klebercz Orsolya
Házunk táján
Ez is filozófia!
|
Éljünk harmóniában –
a Holddal
|
Önkéntesség
a Gellért-hegyen
|
|
|
|
Mi köti össze a Macskafogó Grabovsky-ját, a belső harcot, az orvoslást és egy ősi egyiptomi társasjátékot? Tovább
|
Elég némi tudás, odafigyelés és törekvés, hogy változtassunk életünkön?
Tovább
|
Mire képes 120 önkéntes, 15 alpinista, 4 iskola tanárai és diákjai, ha egy nap összejönnek a Gellért-hegyen, hogy tegyenek valami jót?
Tovább
|
„Töltődj fel múzeummal!” – Múzeumok Őszi Fesztiválja 2014
A most kilencedik alkalommal megrendezett, hathetes rendezvénysorozaton 168 múzeum 1773 programmal készül országszerte. Az idei év újdonsága, hogy a múzeumok kilépnek az épület falai közül, és kiviszik a kiállítást az utcára, intézményekbe, bárhova, ahol felkeltheti az érdeklődést a múzeum iránt. Budapesten például egy I. világháborús katona járja az utcákat – lehet vele bátran fényképezkedni – és a Lövölde tér is kiállítóhellyé alakul.
A fesztivál legizgalmasabb témaköre mégis a Csak itt, csak most – Pincétől a padlásig. Ennek keretében a múzeumok megnyitják azokat az épületrészeiket, termeiket is, amelyek az év többi napján nem látogathatók. Betekinthetnünk a múzeumok kulisszatitkaiba, bejárhatjuk az épületek titkos zugait, vagy éppen megismerhetjük egy-egy különleges műtárgy kalandos útját. Gyertyafényes kriptavezetés, vagy zseblámpás kalandtúra éppúgy megtalálható a múzeumok repertoárjában, mint a múzeumi szakemberek, régészek, történészek egy-egy épületről, egykori lakójáról, vagy éppen annak különleges műtárgyáról szóló, kevésbé köztudott, ám annál érdekfeszítőbb történetei.
További részletek a weboldalon: www.oszifesztival.hu
Öt mondat az önkéntességről – neked mit jelent?
Kedves Olvasónk!
Neked mit jelent az önkéntesség? Valami mélyet, vidámat, elgondolkodtatót, tettre késztetőt, humorosat? Mondd el öt mondat terjedelemben!
Beküldési határidő: október 20.
E-mail: elehir[kukac]ujakropolisz.hu (elehir[at]ujakropolisz[dot]hu)
A legjobb gondolatot 2 db ajándékjeggyel jutalmazzuk, amelyek beválthatók egy tetszés szerinti programunkra, illetve közzétesszük novemberi számunkban!
És íme a legfrappánsabb szeptemberi fotó(páros), amelyet „Neked mit jelent a filozófia?” mottóra küldött Kapai Erzsébet Székesfehérvárról. Köszönjük a gondolatébresztő saját fotókat, illetve gratulálunk látásmódhoz és a nyereményhez egyaránt! :)
Kitekintő
Nick Vujicic motivációs előadásai és videói bejárták a világhálót és amellett, hogy sokaknak adtak erőt és inspriációt, belopták az emberek szívébe a kezek és lábak nélkül született embert. A Pillangó cirkuszban bár önmagát játssza, a nézőnek mégis az az érzése, hogy a történet őbenne játszódik, és a harcot a bennünk rejlő erőért és erényért – még ha más is a csatatér –, mindnyájan megvívjuk.
|