Mátyás király

Kultúra
Európa
Az antik uralkodó portrék ideája ihlette Gianfranco Romano mester 1489-ben készült munkáját, a Mátyás királyt ábrázoló márvány domborművet, amely a Szépművészeti Múzeum Régi Szobor Gyűjteményében található, felesége mellképével együtt.

Magyarország legendás reneszánsz uralkodója alig több mint 17 évesen került a trónra, rendkívüli tehetségének köszönhetően azonban hamarosan teljesen önállóan végezte államvezetői feladatait.

Felesége, Aragóniai Beatrix, I. Ferdinánd nápolyi király leányaként, nagy udvartartással érkezett hazánkba, kíséretében megtaláljuk az itáliai humanizmus képviselőit és a reneszánsz művészetek művelőit is.

Mátyást az all’antica művészetek értő mecénásaként ismerték el kortársai. Híres könyvtárában, a Bibliotheca Corvinianában – melyet korában csak a Vatikáni könyvtár múlt felül nagyságban és változatosságban – az antik görögök és rómaiak tetteit olvasta legszívesebben. Mátyás 1490-ben halt meg Bécsben, és bár politikai célkitűzései csak részben teljesültek, megmaradtak megrendelt alkotásai és igazságos királyként maradt fenn a neve. Egy olyan állam fűződik a szellemiségéhez, amely munkában, pénzben sokat követelt az alattvalóktól, de bőven adott is stabilitásban, kultúrában, biztonságban.
 
Méret
9 cm x 12,5 cm x 1cm