Ariadné fonala – a filozófia mint életmód az ókortól a 19. századig
Az Ariadné fonala kiállítás egy csokornyi keleti és nyugati gondolkodó életét és munkásságát mutatja be, akik formálták a korszellemet és a mai napig éreztetik hatásukat. Ki ne hallott volna már Platónról, Senecáról vagy Konfuciuszról, és manapság már az évszázadokon át mellőzött Giordano Bruno neve is egyre gyakrabban előkerül.
A nyolc bemutatott filozófus életpéldájával bizonyítja, hogy a bölcsesség keresése korántsem puszta elmélet, magában foglalja az élet minden arculatát. A magasztos elveket nem elég csupán hangoztatni, merni kell élni azok szerint. Éppen ezért a filozófia mint életmód nemcsak néhány kimagasló elme sajátja, hanem megszólít minden embert. Mindenkinek szüksége van a lehetőségre, hogy szabadon feltehesse magának kérdéseit saját magáról és a világról, amelyben él. A kérdezés az élet része, ahogy a válaszok keresése is. És ha rátaláltunk néhány kulcsfontosságú válaszra, amelyeket a saját életünkre tudunk vonatkoztatni, akkor a legjobb, ha naponta igyekszünk alkalmazni őket. Így válhatnak vezérfonállá a filozófiai tanítások, és segíthetnek korunk labirintusában való eligazodáshoz, irányt és elveket adva, hogy tudásban és emberi értékekben megerősödve, tudatosan járhassuk utunkat.
A bemutatott gondolkodók:
Konfuciusz, Szókratész, Platón, Seneca, Marcus Aurelius, Giordano Bruno, Paracelsus, Helena Petrovna Blavatsky
Életművüket kilenc szempontból jártuk körül:
1. Világképe: nézetei az emberről, a történelemről, a világegyetemről, Istenről.
2. Szellemi gyökerei: emberek, művek, korok és filozófiák; a szellemi irányzatok, amelyek inspirálták, és amelyekre felépítette saját tanításait.
3. Hatása: mit adott a világnak, milyen hatással volt a kortársakra és az utókorra.
4. Legfontosabb nézetei: tanai, markánsabb gondolatai, mondásai.
5. Kapcsolatai: tanítói és tanítványai, barátai és ellenségei, helye a korabeli közéletben.
6. Életének fontosabb eseményei: pályafutásának mérföldkövei.
7. Fontosabb művei: ránk maradt és mások által idézett írásai, amelyeket tanulmányozva közvetlenül meríthetünk tőle.
8. Életének meghatározó helyszínei: országok, városok, ahol élt, amerre megfordult, és azok a hatások, amelyek ezeken a helyeken érték és formálták gondolatait.
9. Jelleme: a kortársaktól ránk maradt jellemzések, történetek segítségével elképzelhetjük, milyen volt, és láthatjuk, hogyan tükröződött tetteiben a filozófia.