Hősiesség
A hétköznapok hőse
Oszd meg gondolataidat Filo Teaházunkban, milyen képességek, erők ébrednek bennünk a hétköznapokban is, amikor szinte hősi helytállást kíván egy helyzet.
Mik a bennünk lévő hátráltató erők? Téged mi fog vissza? A kényelmesség, a félelem, a méricskélő, önérdeket igazoló gondolkodás?
November 18-án, csütörtökön 18:30-tól Egerben
Percy Jackson, avagy hősi lehetőségeink
A félvér tábor tananyaga a hétköznapokra.
Önmagadra találnál? Túl idealistának érzed magad ehhez a világhoz?
Október 11-én 18:00 órától Egerben
Filo-Teaház a hősiességről
Mit szeretünk a hősökről szóló történetekben? Miért tekintünk valakit hősnek vagy példaképnek? Hogyan férhet bele a hétköznapjainkba a hősiesség? Mi közünk van a mítoszok és mesék hőseihez?
Mostani világunk olyan komoly természeti, társadalmi és gazdasági nehézségekkel küzd, amiknek megoldásához vagy az átvészeléséhez kevésnek érezhetjük magunkat. „Mentsen meg minket valaki!” Legyen az egy szuperhős, a mesterséges intelligencia vagy egy idegen faj, mert úgy tűnik, mi emberek egyre rosszabbat hozunk ki a világunkból. De egyszerű egyénként valóban nem tehetünk semmit?
FILO-Café: A varázsmesék valósága: összekötni az eget és a földet
Miért sárkányok vigyázzák az égbe vezető utat? Miért a kondásfiú tud csak felmászni az égig érő fára? Akarnánk-e mi is kondások lenni? Ha a mesei történések bennünk zajlanak, akkor minek feleltethetjük meg az eget, a földet, a királylányt, a sárkányt, az égig érő fát...?
Május 17-én pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
FILO-Café: Új év - nehézségek vagy hősi kaland?
- A jó kezdetben rejlő lehetőségek
- Megmászni vagy kikerülni – önismeret a próbák során
- Honnan meríthetünk erőt a nehézségek legyőzéséhez?
Az év kezdete kiemelt pont, amikor egyszerre tudunk visszafelé tekinteni és előre, hogy a múlt tapasztalataira építve egy jobb jövőt formálhassunk.
Január 18-án Győrben.
FILO-Café: Krízis – egy új egyensúly felé
Válságban vagyunk – ehhez nem férhet kétség. Több, mint két éve, hogy a világunk kibillent a megszokott medréből, és nem úgy tűnik, hogy valaha visszatér majd oda. Egyénként és társadalomként is új helyzettel szembesülünk, ami új megoldásokat és új viszonyulást követel tőlünk. És bár érzékeljük a helyzet súlyosságát, és keressük a kiutakat, sokszor tűnik úgy, hogy a változás gyorsabb, mint amit érzelmileg, mentálisan és életmódunkban le tudunk követni.
A rettegett közvélemény
Amikor a hétköznapokból kivész a józanság és a tudás, akkor az ún. „közvélemény” tévedhetetlen bírájává emelkedik mindannak, amit mondunk és teszünk.
A közvélemény azonban se nem bölcs, se nem józan, de nem mintha eleve képtelen volna rá, csakhogy nem is akarják, hogy azzá váljon. Éppen ellenkezőleg, szánt szándékkal manipulálják, és olyan változékonnyá alakítják, mint amilyen a divat.
A hősiesség ezoterikus jelentése
Madridban tartott előadás, amely a Cuadernos de Cultura 1999. októberi számában jelent meg.
Sosem felejtem el, amikor egyszer megpróbáltam elmagyarázni valakinek Leónidasz hőstettének lényegét, aki két napot nyert a perzsák elleni csatában, és így a görögök ki tudták menekíteni Athénból a fosztogatás elől a műkincseket és a legfontosabb könyveket.
FILO-Netcafé: Külső konfliktus vagy belső harc?
Az életünk tele van olyan helyzetekkel, amelyekben egymásnak feszülünk, vagy belül, önmagunkkal vívunk nehéz csatát. Kell-e a harc? Kerüljük el, vagy álljunk bele? És kint vagy bent küzdjünk?
Az évkörben a tavaszt Marshoz, a harc istenéhez kötötték a rómaiak. Az élet dinamikájához hozzátartozik ez a megtisztító, megújító erő. De hogyan alkalmazzuk, hogy valóban megújult élet fakadhasson belőle? Ezt próbáljuk megragadni beszélgetésünk során.
FILO-Netcafé: Hogyan válhatunk a jövő alakítójává?
Témák:
- A jövő embere: a mindennapok hőse?
- Az összefogás formáló ereje
- Hogyan meríthetünk a múltból, hogy megalapozzuk a jövőt?
November 21-én 18 órakor. Regisztráció szükséges a gyor[kukac]ujakropolisz.hu e-mail címen.