Ökológia
Embert barátjáról: Készíts velünk madárodút!
Bár még előttünk a tél dereka, de ha már most hiányolod a tavaszi madárdalt, készülj velünk a 2024-es költési szezonra, és barkácsoljunk együtt madárodút! Januári workshopunk során „B”típusú költőodúkat fogunk készíteni, és közben megtudhatod, hányféle mesterséges odút ismerünk, melyiket milyen madarak lakják szívesen, és hogyan érdemes elhelyezni és gondozni őket.
Környezetünk minősége
Többé vagy kevésbé mindannyian aggódunk amiatt, hogy környezetünk egyre rosszabb állapotban van. Itt nincs most helye annak, hogy elemezzük mindazt a sokféle tényezőt, amely hozzájárult a helyzet kialakulásához, amiben most vagyunk, ahol bolygónk váratlan változásoknak és sok katasztrófának van kitéve, amelyek elbizonytalanítanak. A korábbi évtizedekben és -századokban nem tartottunk számon olyan pontosan mindent, mint ma, ezért nem lehetett tudni, hogy a tapasztalt jelenségek ezt megelőzően is előfordultak-e, milyen horderejűek és mennyire gyakoriak voltak.
Embert barátjáról: Madárbarát kertet mindenkinek!
Gyere el hozzánk egy vidám délelőttre, ami közelebb hozza hozzád a madarak birodalmát. Hallhatsz tőlünk pár madaras mítoszt, megtanulhatod felismerni a leggyakoribb városi madarakat, és megtudhatod, mivel segítheted őket télen, legyen akár kerted, erkélyed, vagy csak egy ablakpárkányod. Az alkalmat házi cinkegolyók gyúrásával zárjuk, amit rögtön haza is vihetsz, hogy a te környéked is boldog csiripeléstől legyen hangos.
Összeomlás helyett...
Filozófia hete a cselekvő filozófia jegyében
Napjainkban a saját bőrünkön érezzük világunk sűrűsödő és súlyosbodó természeti, társadalmi, gazdasági válságait.
Gaia - mítosz és valóság
Ez a Föld az otthonunk, és ennél sokkal több: Földanya, az élet forrása, ahogy a természeti népek tekintettek rá. Béke, szépség, szeretet és bölcsesség lakozik benne, amely testünket és lelkünket is táplálja. Szükségünk van rá, és szüksége van ránk, és talán lassan rálépünk az útra, hogy újra tisztelettel, hálával és szeretettel forduljunk felé.
Gaia - mítosz és valóság
Ez a Föld az otthonunk, és ennél sokkal több: Földanya, az élet forrása, ahogy a természeti népek tekintettek rá. Béke, szépség, szeretet és bölcsesség lakozik benne, amely testünket és lelkünket is táplálja. Szükségünk van rá, és szüksége van ránk, és talán lassan rálépünk az útra, hogy újra tisztelettel, hálával és szeretettel forduljunk felé.
Összeomlás helyett...
Október 8-án tartott előadást Ócsai András közgazdász az emberiséget jelenleg fenyegető legnagyobb természeti-társadalmi veszélyekről az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában. A Főnix Kultúrműhelyben az előadó nem pusztán az ún. összeomlástan aktuális eredményeit tárta a közönség elé. A hallgatóság kérdéseire válaszolva azzal is foglalkozott, hogy vajon mit tehetünk a veszélyhelyzetekben a belső összeomlás elkerüléséért, és ha ezt megtettük, hathatunk-e bárhogyan arra is, hogy összefogva megelőzzük a globális katasztrófa bekövetkezését.
Ócsai András az „Összeomlás helyett” című októberi előadásán széleskörűen felvázolta, milyen drasztikus léptékű változásokat eredményez az emberiség tevékenysége az ökoszisztémában. Többek között a műtrágya túlzó használata, az esőerdők ipari célú irtása, a CO2-kibocsátás stb. mind olyan tényezők, amelyek miatt pl. a fajok kihalási üteme a százszorosa most, mint az ipari forradalom előtt volt. Az összeomlástan nagy kérdése, hogy vajon ugyanez a sors vár-e az ezeket a változásokat előidéző emberiségre is, vagy a elkerülhető a szuperkatasztrófa.
Összeomlás helyett...
1968-ban néhány a Föld sorsáért aggódó tudós, kutató és politikus találkozott Rómában, hogy megalapítsanak egy olyan szervezetet, amelyben minden kultúrát, ideológiát, szakmát és tudományágat képviseltetni akartak. Az így létrejött Római Klub az 1972-es „A növekedés határai” című jelentésével hívta fel magára a nemzetközi figyelmet.
Összeomlás helyett...
Napjainkban a saját bőrünkön érezzük világunk sűrűsödő és súlyosbodó természeti, társadalmi, gazdasági válságait. A tudósok fél évszázada egyre hangosabban figyelmeztetnek arra, hogy ha nem változtatunk a fogyasztásközpontú és pazarló életmódunkon, a növekedés- és profitszemléletű gazdasági működésünkön, akkor a modern ipari társadalmak hanyatlásával kell szembenéznünk.
A Föld elleni háború befejezése Gandhi és az Upanisadok örökségében
Előadó: a Nobel-díjas Vandana Shiva, a fizika doktora, az alterglobalista mozgalom egyik vezető alakja, az ökofeminizmus szóvivője.
A természetet élőnek és intelligensnek tartó világkép, a nők szerepe a Föld védelmében és az ősi tudás átadásában – Gandhi példájával, az Upanisadok és az ind mitológia alakjainak erényeivel fűszerezve.