Önismeret
FILO-Café: A hála, mint szellemi gyakorlat

A hála nem puszta érzés – hanem tudatos gyakorlat, amely megtanít a mértékletességre, az elfogadásra, sőt: a belső, lelki szabadságra is. Mi alapján tudhatom azt, hogy valóban hálát érzek-e vagy valami mást? A sztoikus tanítások alapján a hála mindennapi lelki erőforrássá válhat. Ez alkalommal jól bevált szellemi gyakorlatokat is kipróbálunk, amelyek ehhez visznek közelebb.
Június 27-én pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
FILO-Café: Célok és álmok

"Ne hagyd, hogy megállítsanak utadon, akik nem tudnak álmodni!" Mitől álom az álom és mitől cél a cél? Hogyan válhatnak célokká az álmok? Mire jók azok az álmok, amelyeket lehetetlen megvalósítani? Elképzelhető-e az egyéni boldogság álmok és célok nélkül? Létezhet-e közösség közös célok nélkül? Milyen célok lehetnek alkalmasak arra, hogy közösséget teremtsenek és aztán össze is tartsanak?
Május 30-án pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
FILO-Café: Az egyenlőség illúziója és ennek problémái

Mit jelent az egyenlőség? Létezik egyáltalán? Miért olyan fontos nekünk az egyenlő bánásmód, a jog előtti egyenlőség vagyis igazságosság? Milyen veszélyeket rejt a mindennapi életben, ha a különbségeket letagadjuk, vagy pont fordítva, túlhangsúlyozzuk? Ez alkalommal igyekszünk utánajárni annak, hogy miben vagyunk egyenlők és miben nem. Mennyire értjük azt, hogy az egyenlőség nem egyformaság és hogy az egyenlőséggel nem mindig jár együtt az igazságosság.
Április 25-én pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
FiloChat - Az Idő

Aphrodité rejtett arcai
Laura Winckler: A nő, istennők leánya - A nő rejtett arcai című könyve alapján előadássorozatot indítottak az Új Akropolisz székesfehérvári tagjai. Az első alkalom Aphrodité, a szépség és szerelem istennőjének bemutatásával telt. Az istennőhöz a tavasz erejét is szokták kapcsolni, így az előadás stílusosan március 21-én (az idei tavaszi napéjegyenlőség után) került megrendezésre.
Mire jó a filozófia?

A filozófiával többen találkozhatunk közép- vagy felsőfokú tanulmányaink során. Ha jó a tanárunk, megérinthetnek minket “az élet nagy kérdései”, és életre kelhetnek a poros könyvekbe zárt okfejtések.
FiloChat - A belső élet

Seneca, az ókori filozófus szerint bárhol és bármikor találhatunk módot a belső elmélyedésre, nem kellenek extra körülmények. Csak annyi, hogy a legjobb útitársat vigyük magunkkal; önmagunk bölcsebb és jobb változatát, mert a vele való párbeszéd nem más, mint a belső élet.
Hogy találhatjuk meg ezt az önmagunk bölcsebb és jobb változatát? Ha már megtaláltuk, hogy tudjuk éltetni a mindennapokban, hogy a világunk jobbítását önmagunk jobbításával kezdjük?
Pán isten és az emberi lélek határai

Miért érezzük sokszor a határaink átlépésének vágyát, még ha félünk is tőle? Előadásunk Pán, a határmezsgyék kecskelábú istenének mítoszai keresztül mutat utat, hogy megértsük belső korlátainkat és megtanuljuk kezelni a változással járó kihívásokat és lehetőségeket.
Március 29-én Budapesten, a Rigó utcában.
A Yin Fa Kígyó éve - A kínai asztrológiai új év

2025 februárjában kezdetét vette a Yin Fa Kígyó éve, ami új lendületet és változtatási lehetőségeket hoz elénk. Előadásunkban a kínai asztrológia útmutatásait követve megnézzük, milyen általános kihívások elé nézünk az új évben.
Március 28-án Győrben.
A filozófia szellemi gyakorlatai
Bár a görög filozófiára sokan még elméletként tekintenek, egyre többen vannak, akik felismerik, hogy a görög mesterek, mint Püthagorasz, Szókratész, Platón, Zénón nem elméleti filozófiával foglalkoztak. Tanításaik nagyon is gyakorlatiasak voltak, céljuk nem egyszerűen az elméleti megismerés, hanem a megismerésen és gyakorláson keresztül az ember átalakítása volt, hogy megszabadulhasson félelmeitől, szenvedélyeitől, tudatlanságától, és ennek következtében boldog és hasznos életet élhessen.