Az Új Akropolisz Meseháza a 2012/2013-as évadban február 23-án harmadszorra látogatott el a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár gyerekkönyvtárába. A mintegy 20, főleg óvodás korú néző előtt ezúttal két történet elevenedett meg: a Kesztyűmese és Az üres virágcserép.
Az élőzenés bábmese bemutatta, hogyan gyűlnek össze a még téli szállás nélkül maradt állatkák egy erdőben felejtett kesztyűben. Együttélésük felidézte azt a meghitt állapotot, amikor mindenkinek megvan a maga helye, dolga, betevő falatja, lelki felüdülése, hiszen mindenki hozzáteszi a közöshöz, amit tud: ki cipőket javított, ki sálakat kötött, más kaput kovácsolt vagy épp az ebédet főzte, és közben persze énekeltek és táncoltak. Este a legidősebb lakó, Cinege asszonyság elbeszélésében távoli tájak mondái is megelevenedtek…
Ilyen távoli táj mondája Az üres virágcserép című Kínában játszódó történet is. A három színész a mesébe ágyazott mesében játszotta el, hogyan talált magának a bölcs, de gyermektelen császár méltó utódot. A katonái a birodalom minden lakója között virágmagokat osztottak szét, s kihirdették, hogy a császár azt fogadja örökbe, aki a legszebb virágot neveli belőlük. A történet főhőse, Liu mindent meg is tett ezért: zsíros földbe ültette a magokat, öntözgette, kivitte a domboldalra – még énekelt is nekik, de csak nem akartak sarjadásnak indulni azok a magok… Csalásra buzdító társai szavát azonban nem volt hajlandó megfogadni.
Eljött aztán a nap, amikor be kellett mutatni a virágokat, és a gyerekek szebbnél szebb virágokkal járultak a császár elé. Csak Liu szipogott magában, üres cseréppel a kezében. Az uralkodó ekkor a pityergő fiúhoz lépett, és felfedte a titkot. A magokat egytől-egyig leforrázta, soha nem nőhetett belőlük növény. Liu volt az egyetlen, aki nem cserélte ki a magokat, ezért a császár így szólt hozzá: „Jól van, Liu. Fiammá fogadlak, eljössz velem a palotába. Megtanítlak az uralkodás tudományára. Tudom, hogy jó kezekbe kerül az ország, mert látom, hogy becsületes, tiszta szívű gyerek vagy.”
Cinege asszony kínai meséje után a kesztyűlakók aludni tértek, hogy másnap elkezdhessenek a tavaszra készülődni egy jó kis télűző mulatsággal. Ebből természetesen a kis nézők sem maradhattak ki, nem is kérették magukat sokáig a gyerekek, felkerekedtek, hogy részt vegyenek a táncban, majd elkészítsék díszes, állatfejes papírálarcukat a farsangoláshoz. Munkálkodásuk nem is volt hiába való, másnap jégtörő Mátyás már valóban melegebb időt hozott magával.
Meseházunk legközelebb áprilisban látogat a Központi Szabó Ervin könyvtárba, ám a kicsik addig sem maradnak program nélkül: március 10-én szeretettel várunk mindenkit a Mesék szárnyán a Föld körül – India című családi programunkra.