|
|
|
E havi számunkban:
Az ellenkező irány
Amikor történelmi szövegeket olvasunk, úgy ragyog fel előttünk egy Nagy Sándor, egy Iulius Caesar, egy Napóleon vagy egy Bolívar kiemelkedő egyénisége, hogy csakis őket látjuk. Egyértelmű, hogy nem egyedül álmodtak, dolgoztak és harcoltak, de ennek nincs jelentősége, hiszen hatalmas alakjuk kitölti az emberi tettek teljes horizontját, és önmagán kívül aligha hagy helyet másnak. Még ha meg is említik szövetségeseiket, ellenségeiket, szerelmeiket, barátaikat, azok mind eltörpülnek mellettük, és ha fenn is maradt a nevük, az leginkább csak a hőssel való kapcsolatuknak köszönhető. Ha Xanthippé nem öntött volna Szókratész fejére egy vödör vizet a nyilvánosság előtt, soha nem hallottunk volna felőle, és amit róla tudunk – vagy fontos tudnunk –, nem több ennél az anekdotánál.
A 18. századtól azonban kezdett kialakulni az a jelenség, amit a zseniális Ortega „a tömegek lázadásának” nevezett. A hősök alakja mind jobban elhalványul, dicsőségükön ugyanis egyre népesebb csoport osztozik. [Tovább…]
Jorge Ángel Livraga
Az Új Akropolisz alapítója
|
A Ji King és a jellem formálása
Miért érdemes foglalkoznunk jellemünk formálásával? Jellem alatt általában azoknak a pozitív tulajdonságoknak az egységét értjük, amelyek bennünket összességében jellemeznek. Így az, aki jellemtelen, erősen erények híján van.
Formálás alatt pedig azt értjük, hogy alakítunk, változtatunk a dolgokon, mégpedig egy előre meghatározott, tökéletesebb, jobb forma eléréséért. Így a jellemünk formálása valójában annyit tesz, hogy a már belátott igazságokhoz igyekszünk alakítani teljes valónkat: viselkedésünket, érzelem- és gondolatvilágunkat, mindennapi szokásainkat, és nem csupán valamely képességünket fejlesztjük a sok közül. Hogy miért érdemes, sőt miért kell ezzel foglalkoznunk, arra egyrészt választ ad a világunk, amelyben egyértelműen látható, hogy számtalan szenvedés, félelem és betegség megszüntetése az alapvető erények fejlesztésén múlik. Másrészt pedig tartós lelki összhangra sem lelhet senki, aki nem fejleszti folyamatosan önmagát mint teljes egészet, azaz nem teszi egyre hasonlatosabbá belső mikrokozmoszát a nagy makrokozmoszhoz.
Mint minden komolyabb munka, a jellem formálása is összetett folyamat, amelynek van eleje, közepe és vége, és megvannak a maga sajátos törvényszerűségei, amelyeket ismerve és betartva nagyobb eséllyel jutunk eredményre. [Tovább…]
Apáti János
|
Házunk táján
Volt kérdésünk! És válasz is akadt.
|
Fejlesztő filozófia – játékvarrás |
|
|
„Van kérdésed?” – ezzel a szlogennel hirdette meg 2017-ben a Filozófusok Éjszakáját az Új Akropolisz, és a programon szép számmal érkeztek a felvetések időről, sorsról, szabad akaratról, helyes cselekvésről, boldogságról és megannyi határokat feszegető és embert próbáló témáról.
Tovább
|
A tavalyi sikeres akción felbuzdulva idén is rejtőznek majd filcállatkák az SE ÁOK I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika Mikulás-csomagjaiban. A Filozófusok Éjszakáján a cselekvő filozófia jegyében ki-ki csatlakozhatott a kezdeményezéshez és készíthetett egy vagy több „csomaglakót”.
Tovább
|
Új Akropolisz a világban
F
i
l
o
z
ó
f
i
a
|
Egy nap „legbelül” – Jungról (Brazíliaváros, Brazília)
Az Új Akropolisz a közelmúltban egy egész délutánt szentelt Carl Gustav Jung életének és munkásságának Brazíliában. Jung a maga korában nemcsak felidézte az ember valódi lényege meghódításának ideáját, hanem fontos irányjelzőket is hagyott az emberi teljesség felé vezető úton. Túl azon, hogy számos régi fogalmat és ősi értéket felelevenített, életével példázta, hogy azok nem pusztán tanulmányozhatók, de mindennapi életünkben is megjelenhetnek. Ezt mondta Pedro Paiva pszichológus, aki kiemelte, hogy a „jungi út”, amely önmagunk legmélyebb megismerését tűzi zászlajára, olyan kihívás, amely méltó cél a filozófusnak mint a bölcsesség szerelmesének.
|
K
u
l
t
ú
r
a
|
Workshop a YOLO-ról (Szöul, Dél-Korea)
Az Új Akropolisz szöuli központjába a YOLO (You Only Live Once – csak egyszer élsz) irányzatról tartott előadásra olyan fiatalok érkeztek, akik a változtatás lehetőségeit keresik az életükben. A témák között olyan kérdések kaptak helyet, mint „hogyan lehet kombinálni a jelen pillanat megélését a jövőre irányuló gondolkodással?”, „vajon az az ember, aki kiveszi a részét a társadalom juttatásaiból, mennyire választhatja meg, hogy miként éljen?”, vagy „hogyan tudjuk elérni a kiegyensúlyozottságot?”.
Az előadást követő gyakorlat után gyümölcsöző beszélgetés bontakozott ki a résztvevők között arról, vajon milyen praktikus módszerek segíthetik elő ezeket a változásokat.
|
Ö
n
k
é
n
t
e
s
s
é
g
|
Ruhagyűjtés és játék a 18. Téli kampányon (Montevideo, Uruguay)
Az Új Akropolisz önkéntesei idén több mint 300 kg ruhát gyűjtöttek és adományoztak a Torrefuerte templomnak a „18. Téli kampány” elnevezésű akción. A Paso de la Arena szomszédságában lévő templomban a legszegényebb családokat segítik, és egy menzát is üzemeltetnek itt gyermekeknek. Ezek a támogatások felbecsülhetetlen értékűek a rászorulóknak.
A kampány részeként a szervezők gyermekjátékokat és egyéb foglalkozásokat is tartottak az Amanecer Otthon fiatal lakóinak. |
További híreink a nagyvilágból angol és spanyol nyelven.
Programajánló: Vedd kezedbe az életed!
Bölcsi, óvoda, általános iskola, középiskola, bulik, barátok, esetleg egyetem, nyelvvizsga, diploma, álláskeresés, talán pár év külföld, lakás, autó, házasság, gyerekek... felnevelni, iskolázni, az életre nevelni... unokák, nyugdíj…
Ennyi és nem több?
Ha te is úgy gondolod, hogy ennél többről szól az élet, akkor vedd kezedbe, és indulj el a cselekvő filozófia útján!
A tanfolyam tizenkét témája során próbára teheted a filozófiai életmód tanításait és alkalmazhatóságát. Az egyes témákhoz a test, az energia, az érzelmek és a gondolatvilág megismerését segítő gyakorlatok is kapcsolódnak, hogy a frissen szerzett ismereteidet alkalmazhasd is. Ha beválik, jobban látod majd, mi minden rejlik még benned, másokban és a világban.
Főbb témáink:
- Természeti filozófia. Az ember és a kozmosz; a természet hét elve
- Az ősi India bölcsessége: Dharma és Karma, a tudat ébredése és a belső harc a Bhagavad-gíta alapján
- Tibeti misztikus tanítások – A Csend hangja
- Buddhista filozófia – Buddha élete és tanításai
- Kínai bölcsesség; Konfuciusz: az etika mint a társadalmi rend alapja
- Egyiptomi nézetek az életről és a túlvilágról – Ani, Ptahhotep stb. tanításai
- Platón: igazságosság és szabadság; A Barlanghasonlat
- Arisztotelész: az etikai értékek és a boldogság keresése
- Róma, a sztoikus filozófia: mi az, ami a körülményektől függetlenül rajtunk múlik?
- A szépség, a zene és a filozófia, mint a bölcsesség három megközelítése – újplatonikusok
- Az ember és a társadalom, a társadalmi harmóniát segítő tényezők Platón alapján
- Az ember és a történelem. Történelmi ciklusok és belső fiatalság. Változtathatunk-e a világon?
- Pszichológiai gyakorlatok: emlékezet, összpontosítás, figyelem, képzelet
Tovább…
|
|