Giordano Bruno
FILO-Café: A gondolat és szellem szabadsága - Giordano Bruno emlékére
A gondolat és szellem szabadsága tény, hiszen ki írhatná elő bárki számára is, hogy min gondolkodjon?! De mit is jelent szabadnak lenni és mit jelent a szabadságot megélni? Beszélhetünk-e a gondolat szabadságáról, ha nem társul hozzá szólásszabadság? Össze lehet-e egyeztetni sok milliárd ember törekvéseit, lehet-e egyformán szabad mindenki, vagy ez óhatatlanul csak kevesek kiváltsága?
Február 16-án pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.
Szabadság-e, ha nem tudunk láncainkról?
Giordano Bruno kora óta sokat változott világunk és ahogyan a világot szemléljük. A szabad sajtó, a szabad véleménynyilvánítás, a vallási és lelkiismereti szabadság forradalma javarészt felszámolta a máglyákat és a tiltólistákat, és néhány évtizeddel ezelőtt a közvélemény még megegyezett abban, hogy a jövő, amely felé haladunk, a szabadság, a tudás és az emberi jogok kora lesz.
Szabadság, szerelem - Erósz szerepe a lélek megszabadulásában
A szellem és gondolat szabadságának napján most a Lélek megszabadulásának platóni tanításait foglaljuk össze. „Szóma széma”, azaz a test börtön, a Lélek börtöne, tanítja Platón. De hogyan szabadulhat fel még életünkben, milyen szerepet játszik ebben a nevelés, az erkölcs és a plátói szerelem?
Február 15-én 20:00 órától Székesfehérvárott
A filozófiával összeférhetetlen a gyűlölet
A reneszánsz mintakép, Giordano Bruno inspirálta beszélgetésünkön együtt keressük, hogy vajon mi minden áll mindennapi együttműködésünk útjába, és hogyan léphetünk előrébb a közösségalkotásban.
Szemtől szemben a filozófusokkal
Kiállítás többek között Giordano Bruno, Marcus Aurelius, H.P. Blavatsky, Konfuciusz és Platon életéről, munkásságáról bemutatásával. Ne csak nézz, játssz is!
Szemtől szemben a filozófusokkal
Kiállítás többek között Giordano Bruno, Marcus Aurelius, H.P. Blavatsky, Konfuciusz és Platon életéről, munkásságáról bemutatásával. Ne csak nézz, játssz is!
Szemtől szemben a filozófusokkal
Kiállítás többek között Giordano Bruno, Marcus Aurelius, H.P. Blavatsky, Konfucius és Platón életéről, munkásságáról bemutatásával. Ne csak nézz, játssz is!
Tizenhatodik századi modern gondolkodó a fenevadak nyomában
előadás Giordano Bruno halálának évfordulóján Ki ne szeretné jobban megismerni önmagát, levetni régóta cipelt hibáit? Hogyan válhatunk olyan emberré, amilyennek egyszer már megálmodtuk magunkat? Ez a felfedezőút jelenik meg Giordano Bruno „A diadalmas fenevad” című művében, amelyről az Új Akropolisz Filozófiai Iskolában hallhatott előadást a közönség A szellem és gondolat szabadságának napján.
Öt előadás, egy filozófus, kilenc vak
Giordano Bruno világképe mai szemszögből
Mitől válnak Bruno nézetei számunkra olyannyira aktuálissá? Ennek elsősorban két oka van: először is elmondhatjuk, hogy ma is egy Brunóéhoz hasonló, átalakuló korszakban élünk. Akkoriban, a 16. század végén az emberek a reneszánsz végét és az ellenreformációt élték át. Galilei (1564–1642) megfogalmazta a szabadesés törvényeit (1602), felfedezte a Jupiter holdjait és elősegítette a kopernikuszi világkép diadalát. A szellemi átalakulás korszaka volt tehát – akárcsak ma.