Művészet
Human
Miért szeretjük ezt a filmet? Mert mélyen emberi.
A leglényegesebb kérdésekre keresi a válaszokat.
Mi volt a legnehezebb? Mi volt a legszebb az életedben? Mi a szeretet? Hogyan éled meg a próbákat? A válaszok őszinték és sokszínűek. Ahogy a bőrszín is: az interjúalanyok több kontinensről, eltérő tapasztalatokkal szólnak.
Április 14-én 17:00 órától Egerben
SZÉPSÉG teremtése és egyéb praktikák a reneszánszban FILO-Teaház
Várunk, ha szoktál alkotni, ha csak szereted a szépet, érdekel a reneszánsz néhány olyan jellemzője, amelyek inspirációt jelenthetnek a mindennapokra.
Szeptember 11-én 18:00 órától Egerben
Lesd el a festő praktikáit!
A mai alkalommal Mezei László fest egy képet. Gyere, nézd meg, hallgasd meg tapasztalatait tanácsait. Akril festékkel, farost lemezre készül a kép.
Látványkonyha helyett látványfestés.
December 8-án 14:00 órától Egerben
Színek ég és föld között
Ezen a délutánon a színek titkait fürkésszük, Goethe és egyik követője, Johannes Itten munkáiból kiindulva. A színek keletkezésével és rendszerével, szimbolikájával, valamint a gyakorlatban a színek hatásaival és a színkeverés alapjaival is foglalkozunk.
Május 12-én 14.00 órától Egerben
Verslabirintus: Úton lenni vagy nem lenni
Amire számíthatsz:
- Ráhangoló összeállítás versekkel és megzenésített költeményekkel
- Beszélgetés a versek nyomán
- Saját élmény – művészeti gyakorlatokkal
Témáink:
- Mi az, ami útnak indít?
- Mit jelent úton lenni? Lépések, elakadások és mérföldkövek
- Egy hajóban evezünk? Az egyéni és a közös út kapcsolata
Október 11-én Győrben.
Utazás téren és időn át
1. rész: India, Karnátaka állam
A léleknek az a vágya, amely gyakran arra ösztönöz bennünket, hogy elhagyjuk hétköznapjaink helyszíneit, körülményeit, manapság sokkal egyszerűbben teljesülhet, mint az elmúlt évszázadokban. De vajon mire használjuk ezt a lehetőséget? Hogyan térünk vissza egy-egy utazásról? Kétezer éve Seneca így figyelmeztette barátját, Luciliust: „Szívet kell cserélned, nem égboltot.”
Október 19-én Budapesten.
Kik is vagyunk valójában a változó formák mögött?
Filozófiai tárgyú műalkotásokat válogattunk az ókortól napjainkig, hogy megvizsgáljuk, hogyan változott az ember gondolkodásmódja a századok alatt, milyen hangsúlyok figyelhetők meg, mit tartott megörökítésre méltónak, és miért.
Szeptember 25-én, szerdán Egerben.
A fák és életfák szimbolikája különböző kultúrákban
Vajon hogyan viszonyultak a fákhoz eleink? Miként jelentek meg a régi korok kultúráinak mitológiájában?
Utazásra invitáljuk az érdeklődőket a szimbólumok világába, ahol a fák és életfák szerepét ismerhetjük meg a germán mitológia szent kőrisfájától a kelták fakultuszán át a magyarság égig érő fájáig.
Ezer úton egyfelé – utazás a zene szárnyán
2024 júniusának derekán A művészetek hete programsorozat záróakkordjaként Ezer úton egyfelé – Mesés tájaktól Magyarországig a zene hangjain címmel rendeztek marimbakoncerttel egybekötött táncházat az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában.
Az est nyitányaként Juhász Balázs zenész bemutatta fő hangszerét, a marimbát, amelyen szerinte minden zene eljátszható. Az afroamerikai eredetű ütőshangszer a xilofon egyik méretes fajtája, amelynek hossza hangterjedelmétől függően 1,8 és a 2,5 méter között van, súlya pedig elérheti a 120 kilogrammot. A művész a zenejáték színesítésének kedvéért a marimba pengő-rezgő hanglapjainak rezonálását többféle ütős és dallamhangszerrel egészítette ki.
Ezer úton egyfelé – Filozófia a képzőművészetben
Hogyan lehet filozófiai kérdéseket kifejezni a képzőművészetben? Mitől lesz egy műalkotás filozofikus? El tudunk-e beszélgetni egy „néma" filozófussal? Képzőművészeti alkotások segítségével beszélgetünk ezekről a témákról, hogy a művészet és a filozófia segítségével közelebb kerülhessünk önmagunkhoz.
Június 12-én Budapesten.