Klatsmányi Péter
Mit tanít: Bevezetés a keleti és nyugati bölcsességbe, Filozófiai önismeret
Végzettsége: mérnök-informatikus, One Brain konzultáns facilitátor
Foglalkozása: kineziológia (OB konzultáns facilitátor), fordítás, doin-oktatás
Kedvenc területe, érdeklődési köre: egészség, jobb és bal agyfélteke erői, harcos hagyományok, Egyiptom
A filozófia világnapja: Sztoikus nyugalom a mindennapokban – Hogyan legyünk boldogabbak és reziliensebbek?
2024 novemberének utolsó hetében az Új Akropolisz veszprémi központjában, az Átrium Irodaházban előadást és beszélgetést tartottak a sztoikusok egyik fő témájáról, a kedélynyugalomról. A 12 látogató áttekintést kaphatott arról, hogy a sztoikus filozófia gyakorlati módszerei hogyan segíthetnek az ellenálló- és alkalmazkodóképességünk, azaz a reziliencia fejlesztésében.
Sztoikus nyugalom a mindennapokban – Hogyan legyünk boldogabbak és reziliensebbek?
A Filozófia Világnapja az UNESCO kezdeményezésére született, és megünnepléséhez minden évben az Új Akropolisz is csatlakozik.
Kíváncsi vagy, hogyan válhatsz ellenállóbbá a mindennapi élet kihívásaival szemben? Szeretnél kevesebb stresszel és több lelki nyugalommal élni? A sztoikus filozófia tanításai és gyakorlatai olyan eszközöket adnak a kezünkbe, amelyek segíthetnek megőrizni a belső stabilitásunkat és boldogságunkat akkor is, ha az élet nehéz helyzeteket hoz.
„Ezer úton egyfelé”
Az Új Akropolisz nemzetközi projektjének, a Művészetek napja megünneplésének mottója idén „Ezer úton egyfelé”, amely megmutatja, milyen formai gazdagságon és sokszínűségen keresztül tarthatunk az egység felé. A veszprémi filiál ezt a gondolatot kibontva a Ruttner Kávézóban tartott workshopját a szimbólumok köré építette fel.
Három különböző kultúrához köthető szimbólumot választottak ki, amelyek mindegyike ősidők óta, más-más formában az ember szellemi fejlődését jelképezi. A szkarabeusz egyiptomi eredetű, a kétélű bárd a mükénéi-görög kultúrából, a fehér lótusz pedig az indiai kultúrából származik.
„Ezer úton egyfelé” – Szimbólumfestő workshop
Gyere és csatlakozz szimbólumfestő workshopunkhoz, ahol különböző korok és kultúrák szimbólumaival ismerkedünk, beszélgetünk jelentésükről és vászonra festjük azokat.
Június 12-én Veszprémben, a Ruttner Kávézóban.
Faültetés a Füredi-dombon, Veszprémben
A veszprémi Új Akropolisz gyakorlati filozófia kurzusának résztvevői 2024. március 10-én, délelőtt fákat ültettek a Kalmár tér mögötti zöldterületen. Az akciót a helyi önkormányzati képviselője is támogatta, aki ugyancsak részt vett a munkában. Így összesen 13 önkéntes vállalkozott arra, hogy árnyat és szépséget adó fákkal gazdagítsa a lakóövezetet.
Bevezetésként pár szó esett az önkéntességről mint a filozófia gyakorlati alkalmazásáról és a közös jó célért való együttműködés fontosságáról, majd hamar előkerültek a szerszámok. A csapat munkához látott, és elkezdődött a csákányozás, ásás, lapátolás, kapálás. Miután elkészültek a gödrök, a törökmogyorófa, a japán cseresznyefák és a juharfák a földbe kerültek, és némi iszapolás után bőven kaptak éltető vizet is.
Az újonnan ültetett fák mellett három tavaly kihelyezett fácska új földtányért kapott. A munka végeztével a résztvevők a közeli padokon piknikeztek, beszélgettek és együtt örültek annak, hogy egy kicsit szebbé tették a várost, amelyben élnek, és önmaguk is nemesedtek a közös munkának köszönhetően.
Egyiptom titkai – A nagy utazás téren és időn át
2023 március 1-jén „Egyiptom titkai – A nagy utazás téren és időn át" címmel előadást tartottunk az Agóra Veszprém Kulturális Központban. A rendezvényen a veszprémi Új Akropolisz két előadója, Dr. Nagy Alinda és Klatsmányi Péter az ókori Egyiptom rejtélyes világába kalauzolta el a hallgatóságot.
Az egyiptomi kultúra iránt olyan élénk érdeklődés mutatkozott, a téma olyannyira vonzó volt, hogy a terem zsúfolásig megtelt, plusz székekre volt szükség, hogy a több mint 50 érdeklődő beférjen.
A filozófia szellemi gyakorlatai
Az UNESCO által kezdeményezett A filozófia világnapja alkalmából a veszprémi Új Akropolisz „A filozófia szellemi gyakorlatai” címmel tartott előadást, beszélgetést és gyakorlatokat a Ruttner-házban.
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola minden év novemberében világszerte filozófiai beszélgetésekkel, előadásokkal, workshopokkal csatlakozik az UNESCO kezdeményezéséhez. Az idei veszprémi programnak a nemrég megújult és megszépült Ruttner-ház kávézója adott otthont, amely hangulatos helyszínnel és meleg italokkal várta a gyakorlati filozófia iránt érdeklődőket.
A filozófia szellemi gyakorlatai
A filozófia világnapja az UNESCO kezdeményezésére született, és megünnepléséhez minden évben az Új Akropolisz Filozófiai Iskola is csatlakozik.
Életre szóló filozófia
Tarts velünk egy hetente folyó előadás- és beszélgetés-sorozaton, ahol az élet lényeges kérdéseit igyekszünk körüljárni a Kelet és Nyugat bölcseinek szellemi hagyatékára és a résztvevők tapasztalataira is alapozva. A sorozat témái három fő téma köré csoportosíthatók: Hogyan válhatunk boldogabbá, jobbá és erősebbé? Mi kell a jó közösséghez? Hogyan alakíthatjuk a jövőt?
2023. november 21-től Veszprémben.
Életre szóló filozófia
Tarts velünk egy hetente folyó előadás- és beszélgetés-sorozaton, ahol az élet lényeges kérdéseit igyekszünk körüljárni a Kelet és Nyugat bölcseinek szellemi hagyatékára és a résztvevők tapasztalataira is alapozva. A sorozat témái három fő téma köré csoportosíthatók: Hogyan válhatunk boldogabbá, jobbá és erősebbé? Mi kell a jó közösséghez? Hogyan alakíthatjuk a jövőt?
2023. november 21-től Veszprémben.