2024. december | Élet, játék, szimbólum

 
Életre szóló filozófia
Mivé válhatok?

Filozófiai sorozat

Sorozatunkon az élet lényeges kérdéseit igyekszünk körüljárni Kelet és Nyugat bölcseinek szellemi hagyatékára és a résztvevők tapasztalataira is alapozva.

Csatlakozz országszerte induló kurzusunkhoz:
• Buda: 2025. január 10. péntek, 18:30 

További részletek itt.

Ajándékozz bölcsességet!

Ünnepre hangoló alkotó délután

Időpont: december 12. csütörtök, 18:00 órától
Helyszín: FILO-Pont Buda, Budapest, Bartók Béla út 25. Fszt/1.
Az alkalom díja: 2000 Ft, amely magában foglalja az első alkotásod minden anyagköltségét.

Szakadj ki velünk néhány órára az adventi hajcihőből, és készíts személyre szabott, értékálló karácsonyi ajándékot valakinek, akit szeretsz. A technika akril és decoupage. A munkához szükséges időt Te határozod meg, de azt javasoljuk, hogy legalább egy órát szánj rá. Kérlek, előzetesen regisztrálj a regisztracio[kukac]ujakropolisz.hu címen december 10-én éjfélig.

FILO-Café: Életritmus és egyensúlykeresés

Előadás beszélgetéssel

Időpont: december 20. péntek, 18 órától
Helyszín: Műterem Kávézó, Budapest, VIII. Tavaszmező u. 19-21.

A tanítások szerint a világegyetemben minden azért mozog, mert a végső egyensúlyt keresi, és addig mozog, amíg meg nem találja, és ez a mozgás ciklikusan ismétlődő. Az biztos, hogy a ciklusok alapvető fontosságúak az egyéni életünkön túl a természetben és az emberiség történelmében is. Lehetővé teszik a tapasztalatok jövőbeli alkalmazását, a tervezést, a tudatos fejlődést. Miért fontos az egyensúly az életünk különböző területein? Hogyan befolyásolnak bennünket a naponta, hetente, havonta, évente ismétlődő szokásaink? Miért ünnepekkel tagoljuk a folytonosan múló időt? Mi a tartalmi különbség az ünnepnap és a szabadnap között? Hogyan rendezzük harmóniába a sok különböző igényt és teremtsünk egyensúlyt munka és pihenés, egyedüllét és társas élet, tanulás és a tanultak alkalmazása között?


További programjaink országszerte: 

Budapest * Eger * Győr * Pécs * Szeged * Székesfehérvár * Veszprém

 

 


Élet, játék, szimbólum – párhuzamok és analógiák
 

A játék ereje mindig lenyűgözött. Végzős tanárjelöltként ez volt a szakdolgozatom témája. Akkor egy kimondottan egyszerű játék és annak változatai foglalkoztattak, illetve mindaz, amit a gondolkodási módszerekből, matematikából meg lehet tanítani ezáltal. Ezt a játékot azóta is folyamatosan használom a munkámban, de pár éve már nem csak arra, amire akkoriban. Kinyitott egy kis kaput, ami mögött izgalmas világ tárult fel.

Mi az élet? Miért élünk?

Nap mint nap érdemes feltenni magunknak ezeket a lényegbevágó kérdéseket. A válasz a nézőponttól függ és folyamatosan alakul, egyénileg és társadalmilag egyaránt. Van egy kép, amihez viszont jól köthető, és nem mond ellent sem tudományos, sem társadalmi, sem vallási, sem filozófiai szemléletnek. Az élet az élők Iskolája. Folyamatosan gyakorlunk, feladatokkal nézünk szembe, időnként megmérettetünk, próbára vagyunk téve, miközben igazodunk a keretekhez: a természeti és emberi törvényekhez. Mindannyian ugyanabba az Iskolába járunk egyénileg és közösségileg is, ugyanazt tanuljuk, de más-más évfolyamon, más-más osztályban. Tanulunk és fejlődünk nap nap után. Ha tudatosan élünk a lehetőségekkel, ha merünk kockáztatni, hibázni, ha vállaljuk a komolyabb kihívásokat is, figyelünk azokra, akik segítenek, és felelősséget vállalunk azért, amire képesek vagyunk, akkor máshogy haladunk, mintha a kényelmesebb, könnyebb utat választjuk.

[Tovább…]

Révész Angéla 


Nálunk történt
 
Sztoikus szellemi gyakorlatok a filozófia napján
 
Minden november harmadik csütörtöke a filozófia világnapja. Az Új Akropolisz ezt az alkalmat a filozófia hetének programsorozatán több előadással és beszélgetéssel ünnepelte meg. Az egyik téma a reneszánszát élő sztoikus filozófia volt, amelyről a jelenlévő 36 érdeklődő megtudhatta, hogy miért lehet egy több mint kétezer éves filozófiának a mai napig ekkora hatása. [Tovább…]
 
Válságból erőt – Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket?
 
A filozófia világnapját ünneplő rendezvénysorozat záróestjén tartották meg a Válságból erőt – Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket? című előadást az Új Akropolisz Központjában. Az est előadója, az iskola instruktora, Apáti János volt, aki harminc éve foglalkozik a Ji Csinggel, A változások könyvének tanulmányozásával. Ez a könyv a kínai filozófia egyik gyöngyszeme, a benne lévő tanítások pedig segítenek mélységében, a törvényszerűségek és analógiák szempontjából megérteni a körülöttünk zajló folyamatokat. [Tovább…]
 
Filo-Café: A saját határaink kijelölésének művészete
 
A hideg októberi este ellenére ismét telt házas eseményen vehettek részt azok, akik eljöttek a budapesti Műterem Kávézóba a FILO-Café következő alkalmára, melynek címe: A saját határaink kijelölésének művészete. Apáti János, az Új Akropolisz instruktora a témát a következő gondolatokkal és kérdésfelvetésekkel vezette fel. [Tovább…]

Új Akropolisz a világban

F
i
l
o
z
ó
f
i
a

Kvantumfizika, mítosz vagy valóság? (Porto, Portugália)

A portói Új Akropoliszban „Kvantumfizika: mítosz vagy valóság?” címmel Filomena Inês Campos, az Új Akropolisz önkéntese előadást tartott a kvantumfizika alapvetéseiről, elméleteitől, valamint arról, hogy milyen hatást gyakorolt ez a tudományág a mai technológiai társadalomra. Az előadó módszeresen vezette le, hogy miként érzékelhető a fizikai környezetünk valósága és más lehetséges valóságok között lévő határmezsgye.

K
u
l
t
ú
r
a

Ismerkedés az őskor művészetével A művészetek napja alkalmából (Cordoba, Argentína)

Az Új Akropolisz az SDG House-szal együttműködésben a művészetnek szentelt egy napot a Cordobai Nemzeti Egyetem Antropológiai Múzeumában. „Őskori művészet” címmel az érdeklődők egy előadáson ismerkedhettek meg az ősi népek művészi kifejezésmódjával, szimbolizmusával, elődeink kozmosszal való kapcsolatkeresésének eszközeivel. Ezt követően egy prezentáció segítségével elmélyülhettek a világ különböző pontjain fellelhető barlangfestmények látványában. Emellett tájékozódhattak a fenntartható fejlődés ENSZ kitűzte céljairól is, és hogy a kultúra és a művészet miként járulhat hozzá mindezek eléréséhez.
Végül a jelenlévők elkészíthették és be is mutathatták saját sziklarajzukat, miközben elgondolkodhattak azon, hogy vajon mit hagynának kőbe vésve örökül a jelenlegi kultúránkról önazonosságunk lenyomataként az eljövendő generációknak.
 

Ö
n
k
é
n
t
e
s
s
é
g

Környezetvédelmi kaland „A Föld védelmezői” címmel (Jekatyerinburg, Oroszország)

„A Föld védelmezői” címmel az oroszországi Új Akropolisz „környezetvédelmi kalandot szervezett a Harlem futballklub srácainak Jekatyerinburgban. A játékos kihívásban a tinédzserfiúk csapatokban mérték össze erejüket, és összesen 500 kg szemetet, 80 kg üveget és 20 kg újrahasznosítható műanyag palackot gyűjtöttek össze. A gyerekek emellett megismerkedhettek a város jellemző madaraival, fafajtáival, bejárták a környező terepet, és gyakorolhatták a hulladék szelektív szétválogatását is. Mire a kalandnak vége lett, a srácok – noha előtte magukba zárkózott kamaszok voltak – csapattá kovácsolódtak, és örömmel töltötte el őket, hogy kicsit tisztábbá és szebbé tehettek egy városrészt. Ezzel sikerült tenni egy lépést afelé, hogy a felnövekvő generáció megtanuljon vigyázni tágabb otthonára, a Földre. 

További híreink a nagyvilágból magyar, angol és spanyol nyelven.  

A korábbi számok között itt böngészhetsz.
Kérjük, küldj üzenetet az elehir[kukac]ujakropolisz.hu címre, ha a hírlevéllel kapcsolatban bármilyen észrevételed van.

Fotók: pixabay, Új Akropolisz, Pixabay

„Új Akropolisz Filozófiai Iskola” Kulturális Közhasznú Egyesület © 2009–2024