Révész Angéla
Mit tanít: Bevezetés a keleti és a nyugati bölcsességbe, Filozófia a gyakorlatban
Végzettsége: informatika és matematika tanár
Foglalkozása: matematika tanár, munkaközösség-vezető
Kedvenc területe: pedagógia, kapcsolatteremtés kamaszokkal, keleti kultúrák, social media
Utazás téren és időn át
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában 2024. október 19-én rendezték meg – telt házzal – az ,,Utazás téren és időn át – Kalandozás a nagyvilágban filozófusszemmel” című sorozat első úti beszámolóját. Az est előadója, Révész Angéla az Új Akropolisz tagja, aki amellett, hogy a bölcsesség keresője, évek óta az indiai kultúra szerelmese is. Indiai utazásain sok száz képet készített a mindenütt fellelhető templomok szimbolikus ábrázolásairól, melyekből most gazdag ízelítőt adott.
A filozófia világnapja: Élet – játék – szimbólum
A játék lelkesedést, izgalmat szül, de nem csupán kikapcsolódás, hanem tanulás önmagunkról és a világról. Egy rövid előadást követően saját fejlesztésű társasjátékaink és a szimbólumok segítségével együtt fedezzük fel rejtett értékeinket.
November 19-én Budapesten.
Utazás téren és időn át
1. rész: India, Karnátaka állam
A léleknek az a vágya, amely gyakran arra ösztönöz bennünket, hogy elhagyjuk hétköznapjaink helyszíneit, körülményeit, manapság sokkal egyszerűbben teljesülhet, mint az elmúlt évszázadokban. De vajon mire használjuk ezt a lehetőséget? Hogyan térünk vissza egy-egy utazásról? Kétezer éve Seneca így figyelmeztette barátját, Luciliust: „Szívet kell cserélned, nem égboltot.”
Október 19-én Budapesten.
FOO! Filozófia!
Az idei Fishing on Orfűn a zenei programok mellett a Civil Ligetben az emberi jogokkal kapcsolatos előadások, beszélgetések várták az érdeklődőket. Ebben az évben az Új Akropolisz Filozófiai Iskola KKE is meghívót kapott a fesztiválra, és az Egyesület önkéntesei mindennap új filozófiai kérdéskörrel, kvízekkel, az Erénykerékkel, fesztiválkihívásokkal, társasjátékokkal, olvasósarokkal készültek a programra.
A platóni nevelésről
Idén részt veszünk a Fishing on Orfű fesztiválon, ahol a Civil Ligetben fogjuk képviselni a filozófiát, mint életmódot. A filozófia megtanít gondolkodni és kérdezni, valamint hozzásegít, hogy a megszerzett tudás alkalmazásával derűsen, éber intelligenciával tudjunk szembenézni az élet nehézségeivel. Ebből születik az önbizalom és a nyitottság, amely segít bízni önmagunkban és másokban, és kihozni magunkból a lehető legjobbat.
Játszva győzni
Az Új Akropolisz budapesti központjában 2022. november 17-én tartották meg a filozófia világnapja tiszteletére megrendezett programsorozat első alkalmát. Ezen az estén a résztvevők olyan, jellemzően az egyesület megalkotta társasjátékokkal játszhattak, amelyek célja nem a többiek legyőzése, sokkal inkább az önmagunk megismerését segítő közösségi kaland. Azonos vonásuk, hogy szimbólumokat használnak, amelyek jellemzője, hogy egyetlen szó, kép vagy jelenség mögött számos jelentésréteg fejthető fel, ahogy egyetlen ember is számos erényét, képességét és esetleges hiányosságát térképezheti fel az önismeret útján. A közel 40 érdeklődőt vonzó esemény házigazdájával, Révész Angélával beszélgettünk a programról.
Élet – játék – szimbólum a filozófia világnapján
A játék lelkesedést, izgalmat szül, de nem csupán kikapcsolódás, hanem tanulás önmagunkról és a világról. Egy rövid előadást követően saját fejlesztésű társasjátékaink és a szimbólumok segítségével együtt fedezzük fel rejtett értékeinket.
November 17-én Budapesten.
Hűha! családi, gyermek- és Thészeusz-tábor
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola önkéntesei idén is, mint minden nyáron, megtartották családi és gyermektáborukat vidéki szálláshelyükön, Egerbocson. Az ifjúsági és gyerektáborhelyen egy időben, egy héten át zajlottak programok három korosztálynak: a kisebb gyerekeknek, a kiskamaszoknak és a nagyobbaknak, beleértve a szülőket is.
Te is lehetsz sztoikus!
A újkoronavírus-járvány idején, amikor a hétköznapok kizökkentek a régi kerékvágásból, mindenkinek fontos a lelki stabilitás. Az Új Akropolisz filozófiai iskola ennek támogatására meghirdetett egy sztoikus felfogásmódról szóló eseménysorozatot, hiszen a sztoikus filozófusok példát mutattak arra, hogy nehéz helyzetekben hogyan érdemes élni.
Platón és a bullying
Gúnyolódás, cinikus megjegyzések, égetés, piszkálódás, sértegetés, kiközösítés. Sokan legyintenek rá, megmosolyogják, majd elmúlik, mondják, mindenkinek volt benne része, hisz örök emberi probléma. Manapság mégis előtérbe került. Foglalkoznak vele a pszichológusok, pedagógusok, rendőrök és a törvénykezés. A 21. században megjelentek a gigantikus agorák, a közösségi oldalak és ennek következtében ezek a bántalmazási formák felerősödtek, új elemekkel bővültek.