2025. január | A filozófiai párbeszéd

 
Életre szóló filozófia
Mivé válhatok?

Filozófiai sorozat

Sorozatunkon az élet lényeges kérdéseit igyekszünk körüljárni Kelet és Nyugat bölcseinek szellemi hagyatékára és a résztvevők tapasztalataira is alapozva.

Csatlakozz országszerte induló kurzusunkhoz:
• Buda: 2025. január 10. péntek, 18:30 

További részletek itt.

Együtt a nehézségekben - 2025-ben is!

Téli szociális adománygyűjtés az Új Akropoliszban

Időpont: kezdés: január 13. hétfő, 10:00 órától; és tart egészen: január 24. péntek, 21:00 óráig.
Helyszín: Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. Rigó u. 6–8.

A karácsony elmúlt, de a télnek még nincs vége! Segítsd te is adományaiddal a rászoruló családokat a téli hónapok átvészelésében. Pesti és budai központunkban tartós élelmiszert, téli öltözetet és háztartási kellékeket gyűjtünk budapesti rászorulóknak 2025. január 13. és 24. között. 

 

Utazás téren és időn át

Kalandozás a nagyvilágban filozófusszemmel

Időpont: január 25. szombat, 17:00 
Helyszín: Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. Rigó u. 6–8.

2. rész: Róma
Képzeljünk el egy madarat, amely körbeszáll Róma városában. Látja a Forum Romanumot a Szent úttal, a Capitolium tetején Marcus Aurelius szobrát, száll a Pantheon felé, és közben nem eszik focacciát, supplit, ossobuccót, cacio e pepét, nem fagyizik, maximum valamelyik falikút finom vizéből iszik. Látja a Szent Péter teret, a Popolót, az ezer templomot, az ókori maradványokat és a középkori sikátorokat, az obeliszkeket, a tágas és apró tereket, a kávézókat, a szigetet, no meg a barokk emlékműveket, a nyüzsgő turistákat és az izgága helyieket. Madár nem megy a föld alá, csak a vakond, pedig oda is szem kell ám, hogy az évszázadok hordalékával megismerkedjünk. Ősi házak, falfestmények, templomok, amelyek sokszor a metróépítésnek köszönhetik felbukkanásukat. Majdnem háromezer éve van itt a város, amelyet annyira ismerünk, hogy sosem ismerhetjük meg teljesen. Előadásunkban megidézzük a hely szellemét, az ősöket, akik itt éltek, és kezük nyoma ma is megfigyelhető, megtapintható. A változó világot, az eltűnt és soha vissza nem térő, valamint a modern és megújuló Rómát, amelyről ezúttal filozófusszemmel osztunk meg képes és képtelen történeteket.

 

Embert barátjáról: Készíts velünk madárodút!

Hétköznapi természetvédelem az Új Akropolisszal

Időpont: január 25. szombat, 10 órától
Helyszín: Főnix Kultúrműhely, Budapest, Rigó u. 6-8.

Bár még előttünk a tél dereka, de ha már most hiányolod a tavaszi madárdalt, készülj velünk a 2025-ös költési szezonra, és barkácsoljunk együtt madárodút!

Kistermetű énekesmadaraink egy jelentős része fészkét fák természetes odvaiba rakja, ahol a fiókák a ragadozóktól és az időjárás viszontagságaitól védve nevelkedhetnek. A városokban, illetve a kultúrtájakra jellemző gondozott parkokban, erdőkben azonban kevés az öreg, odvas fa, így sokszor alakul ki lakhatási válság: több a költőképes pár, mint a fészekrakásra alkalmas odú. Ezt hivatottak pótolni a mesterséges költőodúk, amelyeket kertben, parkban, természetben elhelyezve mi is tehetünk a következő évi madárszaporulatért.


További programjaink országszerte: 

Budapest * Eger * Győr * Pécs * Székesfehérvár * Veszprém

 

 


A filozófiai párbeszéd
 

Ma, amikor a vita kultúrája is hanyatlik, és az érvek és ellenérvek szabatos megfogalmazása helyett csak bekiabálásokat, sértéseket és trollkodásokat hallhatunk és olvashatunk, különösen fontos, hogy felelevenítsük és gyakoroljuk a filozófiai párbeszéd régi gyakorlatát. 
Maga a technika viszonylag könnyű, ereje pedig éppen az egyszerűségében rejlik.

Fogalmazzunk meg egy kérdést a jelenlévőknek, olvassunk fel egy fajsúlyosabb részletet egy könyvből, vagy nézzünk meg együtt egy filmjelenetet, amellyel kapcsolatban minden résztvevőnek lehetnek tapasztalatai, kérdései, gondolatai, majd kezdjünk el beszélgetni, hogy megoszthassuk őket egymással. 
A gyakorlat alatt nem cél, hogy bárkinek igazat adjunk, bárkit meggyőzzünk. Nem alakulhat ki vita a résztvevők között, és senki sem érezheti úgy, hogy a véleménye, tapasztalata miatt bármiféle hátrányt szenvedhet. Arra érdemes törekednünk, hogy minél pontosabban megfogalmazzuk saját tapasztalatainkat, gondolatainkat, érzéseinket, és hogy képesek legyünk meghallgatni a többieket, hogy megismerhessük, megérthessük az ő nézőpontjukat, gondolkodásmódjukat. 


[Tovább…]

Grúsz Róbert 


Nálunk történt
 
A filozófia világnapja: Sztoikus nyugalom a mindennapokban – Hogyan legyünk boldogabbak és reziliensebbek?
 
2024 novemberének utolsó hetében az Új Akropolisz veszprémi központjában, az Átrium Irodaházban előadást és beszélgetést tartottak a sztoikusok egyik fő témájáról, a kedélynyugalomról. A 12 látogató áttekintést kaphatott arról, hogy a sztoikus filozófia gyakorlati módszerei hogyan segíthetnek az ellenálló- és alkalmazkodóképességünk, azaz a reziliencia fejlesztésében. [Tovább…]
 

Új Akropolisz a világban

F
i
l
o
z
ó
f
i
a

A filozófia hosszú éjszakája (Graz, Ausztria)

Az Ezer úton egyfelé nemzetközi programsorozat részeként megrendezett, „A filozófia hosszú éjszakája” című est témája száznál is több vendéget vonzott. Az ausztriai Új Akropolisz vezetőjének inspiráló kiselőadását követően a résztvevők eldönthették, hogy három kulturális workshop közül melyiken mélyítenék tovább ismereteiket:
– Egyiptom: Az igazságosság fogalma
– Tibet: A béke és a koncentráció ereje
– Róma: A szabadság és a nyugalom mint sztoikus értékek
A szünetben feltálalt falatkák tovább gazdagították az eszmecserék ízét, majd az estet egy filozófiai ihletésű színházi előadás koronázta meg „Odüsszeusz hazatérése Ithakába” címmel. A darab azt dolgozta fel, hogy hogyan lehetünk úrrá életünk nehézségei és korunk kihívásai felett. A program izgalmas órákat tartogatott, amely mély meglátásokkal és erős közösségi élménnyel ajándékozta meg az érdeklődőket.

 

K
u
l
t
ú
r
a

Tanulmányi kirándulás Egyiptomba – Ezer úton egyfelé (Görögország)

A görögországi Új Akropolisz ismeretterjesztő kirándulást szervezett Egyiptomba, a „rejtélyek földjére”, amely lehetőséget kínált a jelentkezőknek az ősi ország történelmi és kulturális felfedezésére. Az utazást három részre bontották: az első tanulmányutat már teljesítették, a következő kettőre pedig az év végén és az új év elején kerül majd sor.
A résztvevők meglátogatták Egyiptom főbb nevezetességeit, mint például a gízai piramisokat, a nagy szfinxet, a karnaki templomot, s így a filozófiai tudást személyes tapasztalattal és felfedezéssel toldották meg. Eközben nemcsak betekintést nyerhettek az ország történelmébe és mitológiájába, de közvetlenül kapcsolatba is kerülhettek Egyiptom szellemi örökségével, amitől az út az ókori civilizáció valódi felfedezésévé vált számukra. 

 

Ö
n
k
é
n
t
e
s
s
é
g

Élelmiszerbank (Valencia, Spanyolország)

A 8 éve megnyílt „szolidaritásspájzban” az Új Akropolisz tagjai 2024-ben is folytatták önzetlen munkájukat. 305 felhasználót látnak el folyamatosan, hogy szétoszthassák a különböző élelmiszereket, amelyekre egyre égetőbb szükség van. Az önkéntesek ebben az időszakban is tettek egy lépést afelé, hogy a felnövekvő generáció megtanulhasson vigyázni tágabb otthonára, a Földre.

További híreink a nagyvilágból magyar, angol és spanyol nyelven.  

A korábbi számok között itt böngészhetsz.
Kérjük, küldj üzenetet az elehir[kukac]ujakropolisz.hu címre, ha a hírlevéllel kapcsolatban bármilyen észrevételed van.

Fotók: pixabay, Új Akropolisz

„Új Akropolisz Filozófiai Iskola” Kulturális Közhasznú Egyesület © 2009–2025